САМО В ПИК! ОТ ПЪРВО ЛИЦЕ: Евродепутатът Емил Радев: Бях в Северна Корея! Там е сталинска Русия от 50-те!

НАЙ-ВАЖНОТО

САМО В ПИК! ОТ ПЪРВО ЛИЦЕ: Евродепутатът Емил Радев: Бях в Северна Корея! Там е сталинска Русия от 50-те!

81060
на 04.09.2017
САМО В ПИК! ОТ ПЪРВО ЛИЦЕ: Евродепутатът Емил Радев: Бях в Северна Корея! Там е сталинска Русия от 50-те!

Тук можеш да откриеш игрите на efbet, в които се крие Extra Bonus (18+)

Светът е на ръба на Трета световна война. Напрежението между САЩ и Северна Корея всеки момент може да ескалира. Междувременно проблемите в ЕС не спират, като през последните дни въпросът за равенството между Източна и Западна Европа започна да прераства на места дори в скандали. Нашите евродепутати от ЕНП настояват за промени в законодателството, които да ограничан двойния стандарт при храните и козметиката. Заговори се и за еднакво заплащане на труда. Възможно ли е всичко това и докъде ще стигнат "ядрените замеряния" между САЩ и Северна Корея потърсихме за коментар евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев. 

препоръчано

Интервю на Екатерина Петрова

- Господин Радев, вижда ли се краят на двойния стандарт между "старите" държави в ЕС и тези от Източна Европа?

- От 10 години темата за двойния стандарт в храните между Източна и Западна Европа е на дневен ред. Многократно комисията е призовавана за вземе мерки да няма такива двойни стандарти - не само в храните, но и в козметиката, и почистващите препарати и т.н. В първите години комисията отговаряше, че няма достатъчно проучвания, че няма достатъчно данни. От 2015 г. вече ЕК отговаряше, че трябва да се укрепи и в момента действащото законодателство и че не е нужно ново законодателство. Но ние виждаме, че след всички онези проучвания, които през последните месеци бяха направени в страните от Източна Европа, в България включително, че се разминават стандартите много драстично. Има например съществени разлики и в безалкохолните напитки, и в течния шоколад, и редица други хранителни продукти.

Например има палмово масло - заместител в храните за Източна Европа, което пък е вредно и за здравето на хората. А сега действащото законодателство изисква само от разпространителите да има правилно етикетиране, да са безопасни храните и ако под една и съща марка се продават в различните държави-членки, да няма еднакво рекламиране, ако храната е различна. Всичко това обаче е напълно недостатъчно и ние виждаме, че в търговските вериги под една и съща марка се продават храни с различно качество в страни от Източна и Западна Европа. Виждаме, за съжаление, че освен с по-нискокачествени суровини, храните в Източна Европа в повечето случаи са и със завишени цени. Което в рамките на единния пазар и единната защита на потребителите в ЕС по никакъв начин тези практики не трябва да се случват. Обидно е за нас като граждани от Източна Европа, че това се допуска да става. 

- Какви инициативи предприехте в тази насока?

- С колегата ми Андрей Новаков миналата седмица вкарахме писмено въпросите до ЕК - какви мерки ще вземе тя срещу двойния стандарт. Призовахме я да извърши мащабно проучване - не само за храните, но и за перилните препарати, за козметиката и за други потребителски стоки. Така че да имаме ясни данни и да се предложи законодателство, което да възпира по всякакъв начин предлагането на храни и други потребителски стоки с двоен стандарт в Източна и Западна Европа. Надяваме се, че този път комисията наистина ще предприеме такава законодателна инициатива. Защото само тя може да инициира такъв процес, ние като евродепутати не можем. По зададените въпроси и в съвета стана ясно, че и той е готов да разгледа такава законодателна инициатива, ако тя бъде предложена от комисията. Така че ние ще продължим да настояваме комисията да вземе осезаеми мерки - като ново законодателство, като мащабно проучване на проблема, за да може да бъдат защитени гражданите на целия ЕС от такива лоши практики.

Също така с колегата ми Андрей Новаков предложихме и увеличение на бюджета, който е за защита на потребителите в ЕС - така че да можем да направим повече информационни кампании, навсякъде в държавите-членки, включително и в България да могат да се правят мероприятия в защита на потребителите. Защото стана ясно и от изявление на комисията, че само потребителите от четири държави-членки са се оплакали от този проблем. Така че колкото са по-наясно потребителите със своите права и какво става, толкова те повече могат да изискват и от търговските вериги, и от самите органи, отговарящи за защита правата на потребителите да се вземат такива мерки. И, разбира се, да настояват за промяна на законодателството както в самите държави-членки, така и за промяна на законодателството на европейско ниво.

- Понеже споменахте разликата в цените на продуктите между "тук" и "там", как ще коментирате драстичната разлика между цената на труда у нас и в другите истински развити страни? Възможно ли е да стигнем европейците по минимална работна заплата? 

- Размерите на минималните работни заплати са решения в самите държави-членки. Тук няма как да говорим за единни стандарти. що се касае до здравословна храна и защита правата на потребителите, такива единни стандарти могат да се направят на ниво ЕС. Доколкото вече минималната работна заплата и въобще ще има ли минимална работна заплата (защото има държави-членки без минимална работна заплата), борбата в момента е навсякъде в държавите-членки да има минимални доходи, които да гарантират нормален живот на трудещите се.

Оттам нататък всичко е свързано с качване на икономическите възможности на дадените държави-членки. И ние затова искаме да се изравнят възможностите между старите и новите държави-членки, да се инвестира от фондовете повече в страните от Източна Европа, защото те имат много да наваксват. И когато се създаде работеща икономика, която генерира и достатъчно работни места, и справедливо заплащане, от там нататък нивото на минималната работна заплата ще може да се покачва и ще име ресурс откъде да се покачва. Защото за да се плаща възнаграждението, а не само изкуствено да се вдига минималната работна заплата, трябва да могат бизнесът и работодателите да си го позволят. Защото иначе ефектът е обратен - на практика започва да се съкращават работни места, а това по всякакъв начин е недопустимо. Ние се борим да намалим безработицата и наистина да има развиваща се икономика.

- И накрая ще ви помоля да коментирате актуалната външнополитическа тема - ядрените изпитания на Северна Корея, които са страшно предизвикателство към световния мир.

- Наистина! Преди няколко месеца имах възможността да посетя Северна Корея - неофициално, като нормален гражданин. Наистина, там ситуацията е все едно сме в 50-те години на миналия век, някъде в Русия, по времето на сталинския режим. Това, което видях е, че в самата им конституция е залегнала философията "сън-ган", както те я наричат - за ядрената сила, за възпиращата мощ на Северна Корея и че няма кой да пази севернокорейците. И те разчитат само на себе си и те развиват ядрените си оръжия като един вид коз срещу целия свят, което наистина в наши дни е страшно.

Страшно е и подновяването на ядрени опити, които не са провеждани от години в света. Това е много тревожен сигнал! Особено за региона, който е под напрежението и с изстрелването на балистичните ракети през последните месеци, със заплахата за американския остров Гуам, със заплахите за удар по САЩ, по Япония, по Южна Корея. Всичко това нагнетява страшно много напрежението и единственият реален механизъм тук са наистина обединените санкции от всички държави - не само от ЕС, но и Русия, Китай, Япония. И със сериозни санкции срещу Северна Корея, когато извършва такива драстични нарушения на международното законодателство, ще има реални резултати. Защото, пак казвам - такива провокации в 21 век не само са опасни, те могат да доведат до ескалиране на напрежението. А на Корейския полуостров все още няма подписан мирен договор между двете държави - Северна и Южна Корея - има само примирие. И всяка една искра може да запали наистина много сериозна война в региона. 

Там наистина е страшно Тези хора нямат никаква собственост, работят шест дни в седмицата. На седмия ден ги събраха с едни камиони и автобуси и отидоха да садят ориз. Пионерчета - учениците учат и в събота. В неделя и те са на бригади. И не им остава време да мислят. Така им пробиват акъла. На 30 км от Пхенян има КПП-та, не те пускат свободно да стигнеш до столицата. Трябва да имаш писмено - защо отиваш там. Това наистина е много строг диктаторски режим! Кланят се на статуи, на восъчни фигури! Те наистина са 50-те години на миналия век! Сталинска Русия! 

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО) Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО)
ново
Днес: 113
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК