Скандал! 35-годишен мъж 15 години източва държавата, прави се на олигофрен, лапнал 14 бона!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
35-годишният Емил Илиев от ромския квартал „Изток” в Кюстендил 15 години източва държавата, като се прави на олигофрен. Заедно с него в измамата се включила и съпругата му Зоя Илиева, която през последните три години получавала от община Кюстендил заплата като личен асистент на съпруга си, тъй като той се води психичноболен. Семейството има 3 деца, а тъщата на Емил върти търговия с дрехи от Турция, пише struma.bg.
Историята се разплела, когато една от социалните служителки, работеща в ромското гето, забелязала, че мъжът, на когото тя плаща ежемесечно помощи като болен, кара микробус и помага в бизнеса на тъщата. Жената споделила с колегите си и от социалните служби започнали проверка, в която се включила и полицията.
Всичко започнало през 1999 година, когато Емил се усетил, че може да живее на гърба на държавата, като се прави на психичноболен. Разследването по случая установило, че ромът завършил 7-ми клас в местното ІV основно училище през 1995 година и оттогава кракът му не е стъпвал в школо. Според учителите от училището, докато бил ученик, Емил не страдал от умствена изостаналост или от друго хронично душевно заболяване. През 1999 г., когато навършил пълнолетие, Емил решил, че най-лесно ще излъже държавата, като се прави на психичноболен.
Целта му била да се снабди със съответна диагноза, която да е основание за освидетелстването му от ТЕЛК, а с това и да му даде право да получава социални помощи и добавки. На 20.01.1999 г. той лично посетил психолога Антонина Карамфилова. След прегледа Илиев бил заведен на диспансерен отчет с диагноза „Олигофрения - умерена степен”. В анамнезата му било записано невярното обстоятелство, че той е учил в помощна паралелка до ІІІ клас. Последвали още прегледи, вследствие на което Емил Илиев се сдобил с диагноза „Олигофрения - умерена степен”, а малко по-късно и с лична социална пенсия и ІІ група инвалидност. Пред всички лекари, социални работници и хора извън общността Илиев се държал точно като психичноболен. От РУСО му отпуснали допълнително и лична социална пенсия в размер на 37.00 лева месечно.
Междувременно жената, с която живеел на семейни начала - Зоя, родила второто им дете. Всичко вървяло добре, докато Емил не решил, че трябва да се сдобие с шофьорска книжка, за да може да кара семейния бус, с който да зарежда сергията на тъщата в циганското гето със стока от Димитровград. Затова през 2008 година се записал на шофьорски курс, но преди това трябвало да си намери и фалшиво свидетелство за завършен 8-ми клас. Добре ориентираният Илиев си осигурил копие на подправено свидетелство за завършено основно образование, след което издържал и шофьорския изпит. За да му бъде издадено свидетелство за управление на МПС, Илиев трябвало да представи в КАТ документ, че няма психически заболявания, заради което отишъл в кабинета на личния си лекар Евгени Георгиев и получил документ, че няма психически заболявания, след което се сдобил и с шофьорска книжка.
На 15.12.2009 г., след дългогодишно съжителство на семейни начала, Зоя Руменова и Емил Илиев сключили граждански брак, а две години по-късно Зоя, вече като законна съпруга, подала документи в „Социално подпомагане” да стане личен асистент на болния си мъж. В същото време Емил карал семейния бус, с който непрекъснато бил в движение - превозвал работници до София, извозвал стока от Димитровград до Кюстендил за сергията, стопанисвана от тъща му в центъра на кв. „Изток” на гр. Кюстендил, и я подпомагал в търговската й дейност.
В крайна сметка след приключване на разследването е заведено дело, по което Емил Боянов Илиев е признат за виновен по повдигнатите му обвинения за използването на неистински документи, както и за ощетяване на държавата, заради което Кюстендилски окръжен съд го осъжда на 3,6 г. ефективно, които трябва да изтърпи при първоначален строг режим в Бобовдолския затвор. Илиев трябва да възстанови на държавата и сумата от 14 780,54 лева плюс лихвата, както и 745,61 лева юрисконсулско възнаграждение на служителката на РУСО. Съдът е уважил и втория предявен граждански иск от Агенция за социално подпомагане в размер на 1034,50 лева, представляващи незаконосъобразно получената от Емил Илиев сума, както и 202,07 лева юрисконсулско възнаграждение.
Със същата присъда Зоя Янкова Илиева е осъдена за използване на документ с невярно съдържание, вследствие на което получила 1841,65 лева от Агенцията по заетостта. Съдът й е наложил присъда от 3 години условно с петгодишен изпитателен срок, като магистратите са се смилили над нея заради малките й деца, тъй като третото й дете - момченце, е едва на годинка.