Скандалът се разгаря! Драгомир Стойнев отговори на Теменужка Петкова: ЕС не е спирал "Южен поток"!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви днес на пресконференция, че реализацията на "Южен поток" е важна за България от гледна точка на диверсификацията на доставките на природен газ, както и заради новите работни места.
"Имаме обаче стартирана процедура срещу нас от Брюксел по повод на газопровода и несъответствията между подписаните документи и европейските директиви", заяви тя. Думите й веднага предизвикаха отговора на бившия министър на икономиката и енергитиката Драгомир Стойнев, който изпрати до медиите уточнение по цитираните факти.
Ето какво пише в писмото, изпратено до медиите от пресцентъра на БСП:
Във връзка с проекта Южен поток и цитираните от министъра на енергетиката на Република България Теменужка Петкова по време на редовен брифинг след заседанието на МС, писма от 12 юни 2014 г. и 8 юли 2014 г., подписани от министър Драгомир Стойнев правим следните уточнения:
1. Двете писма имат за цел да информират ръководството на БЕХ за полученото от ЕК писмо за стартирала наказателна процедура и за формулираната в него препоръка българската страна да „преустанови възлагането по всички тръжни процедури, свързани с проекта южен поток, както и да се въздържи от сключването на договор, тъй като те трябва да отговарят на законодателството на ЕС”:
Никъде в писмата не се съдържа формулировката „да преустанови всички дейности, свързани с проекта.”
Писмата не могат да бъдат разглеждани като акт, който спира проекта Южен поток, а касаят единствено елементи от изграждането на газопроводната система.
2. Точната формулировка в писмата е следната:
Писмо от 12 юни 2014 г.
„БЕХ ЕАД следва да предприеме необходимите действия за преустановяване на възлагането по тръжни процедури, свързани с изграждането на газопровода „Южен поток”, сключването на договори по тях”.
Писмо от 8 юли 2014 г.
„да преустанови възлагането по всички тръжни процедури, свързани с проекта „Южен поток”, както и да се въздържи от сключването на договори, тъй като те трябва да съответстват на законодателството на Европейския съюз.”
„В компетентността на „БЕХ” ЕАД, в качеството му на акционер, съобразявайки се с официалното уведомително писмо от Европейската комисия е да предприеме на корпоративно ниво необходимите действия, съвместно с другия акционер в проектната компания, като има предвид и задълженията на страната ни по Междуправителственото споразумение между Република България и Руската федерация за сътрудничество при създаване на газопровод за транзит на природен газ”
„Министерството на икономиката и енергетиката отчита необходимостта от осигуряване на необходимите условия за осъществяване на проекта и възможно най- добро прилагане на горецитираното Междуправителствено споразумение, като полага всички усилия да разреши повдигнатите от Европейската комисия въпроси в процеса на наказателната процедура.”
3. След подписването на двете писма продължават подготвителните работи за стартирането на проекта – прието е инвестиционното предложение, увеличен е капиталът на дружеството „Южен Поток – България”, което позволява да бъдат продължени подготвителните работи по него. Единствената последица от двете писма е неподписването на договор за строителен надзор.
4. След тези писма служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов, в качеството си на упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на БЕХ ЕАД, разглежда въпроси от компетентността на Общото събрание на дружеството и постановява следното решение за БЕХ ЕАД:
Да не участва в увеличаването на капитала на „Южен Поток България” АД, за което е дадено разрешение от министъра на икономиката и енергетиката с протокол № РД – 21 – 171/ 11.12.2013 година;
В качеството си на акционер в „ Южен Поток България” АД да направи необходимото дружеството да не предприема други действия, свързани със започване на изпълнението на договора за инженеринг, реализация и строителство на газопровода.
По официална информация на МИЕ, в същия ден, изпълнителният директор на БЕХ изпраща нарочно писмо до г-н А.Б. Милер, председател на управителния съвет на ОАО "Газпром", с копие до ръководството на "Южен поток България", с което изрично се разпорежда ръководството на "Южен поток България" да не предприема стъпки към увеличаване на капитала си и да не предприема действия свързани със започване изпълнение на договора за инженеринг, реализация и строителство на газопровода.
По-късно от МИЕ официално обявяват, че увеличаването на капитала на проектната компания "Южен поток България" въпреки решението на Щонов, ще бъде предадено на прокуратурата. Министерството на икономиката и енергетиката вярва, че действията на ръководството на "Южен поток България" не защитават интересите на Българския енергиен холдинг (който държи 50% в дружеството) и възнамерява да отнесе случая към правоохранителните органи, съобщиха от ведомството. От кабинета на вицепремиера Екатерина Захариева потвърждават, че това означава, че ще бъде сезирана прокуратурата.