ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пациенти с болно сърце вече ще могат да се следят онлайн, пише Мироглед.
Това става благодарение на уникалния нов уред „Check Point Cardio“, с който се сдоби пернишката болница. За него МБАЛ „Рахила Ангелова“ плаща месечен абонамент от 250 лв. на кардиологичния център в Казанлък, който притежава софтуера за наблюдение и разчитане на резултатите. Изследването с него пък струва на пациентите 15 лв.
Апаратът ще бъде поставен на болния от лекари специалисти. След свалянето на машинката, екипът от Казанлък изпраща запис със свалените наблюдения през времето, което пациентът го е ползвал и прави своите препоръки към лицето и лекуващия лекар.
Усъвършенствания вид холтер е патентован български продукт, който се ползва из цял свят. Софтуерът за кардиологичния апарат е изобретен в Казанлък от д-р Бойко Бойчев преди повече от 2 години.
„Това е първата в света цялостна медицинска система за дистанционно наблюдение на сърдечната дейност – онлайн с GPS устройство.С този апарат се наблюдава 24 часа сърдечният ритъм на пациента и неговата активност. Всичко това е ЕКГ, което се случва в реално време. Пациента носи устройството 24 часа, след което се сваля от лекаря. Но през цялото време те са свързани с блутут и се следят от кардиолози. Показва къде се намира пациентът и как се чувства по време на изследването“ , заяви д-р Анна Николаева ординатор в първо вътрешно отделение в МБАЛ „Рахила Ангелова“ и докторант в УМБАЛ „Св.Анна“ в София.
Апаратът тежи около 30 гр., което го прави изключително практичен в неговото използване. На всеки пациент използвал уреда се вземат всички данни, както и данни на негов близък роднина.
76% от смъртните случай се дължат на проблеми със сърдечно-съдови заболявания, а България е сред най-сериозно засегнатите страни в света.