Сталин целува по устните мъртвия Ленин. Мозъкът на Владимир Илич тежал 1340 г (Откъс от световния бестселър "Сталин. Пътят към властта")

НАЙ-ВАЖНОТО

Сталин целува по устните мъртвия Ленин. Мозъкът на Владимир Илич тежал 1340 г (Откъс от световния бестселър "Сталин. Пътят към властта")

51035
на 01.07.2015
Сталин целува по устните мъртвия Ленин. Мозъкът на Владимир Илич тежал 1340 г (Откъс от световния бестселър Сталин. Пътят към властта)
Автор:   ПИК

КГБ отвори архивите си за тритомника на проф. Стивън Коткин. На български книгата излиза в понеделник, интересът е огромен

Тук можеш да видиш най-новите казино игри от efbet (18+)

КГБ отвори тайните си архиви за американския професор Стивън Коткин, който ги въплъти във фундаменталната трилогия „Сталин”.

препоръчано

В понеделник, 6 юли, на български излиза първият том от поредицата, обхващащ периода от 1878 до 1928-а, когато Сталин еднолично поема властта в Съветска Русия.

Книгата се превърна в сензация зад Океана и оглави класациите по продажби за документална литература. Номинирана е и за „Пулицър” в раздела „биографии”. В том №1 – „Сталин. Пътят към властта” Стивън Коткин всъщност разказва историята на Европа през погледа на диктатора. В библиофилското издание на „Милениум” са включени множество карти и снимки, които не могат да се видят никъде другаде.

Днес ви предлагаме в аванс откъс от световния бестселър на професора от Пристънския университет.

Интересът към книгата за Сталин е огромен, затова издателството приема предварителни заявки на телефони 02/9443318 и 02/8794006.

 

На 8 януари 1924 във вестник „Правда“ излиза новината, че Троцки е болен, което, според агенти на ГПУ, се възприема от широката общественост като знак за предстоящото му отстраняване.

Той страда от треска, главоболие, болки в гърдите, катар на горните дихателни пътища, увеличение на бронхиалните жлези, загуба на апетит и тегло.

Някои лекари смятат, че е болен от тиф, други му поставят диагноза грип. Докато Троцки се възстановява в едно село край Москва, Сталин го атакува на двудневен пленум на ЦК на 14-15 януари 1924 година, а в доклада си на ХІІІ партийна конференция на 16-18 януари е още по-безпощаден. Той критикува партийците, които „боготворят“ демокрацията и смятат, че единствено „злонамереността на апаратчиците е пречка пред нея“, като задава въпроса защо обикновените работници са длъжни да спазват партийната дисциплина, а Троцки си мисли, че е „над ЦК, над закона, над партийните решения“. 

В края на изказването си Сталин заявява:

„Време е да дадем гласност на решението за партийното единство, прието по предложение на другаря Ленин на Десетия конгрес на партията, което досега не е било публикувано“. 

Лявата опозиция е провъзгласена за „отклонение от ленинизма с ярък дребнобуржоазен уклон“. След закриването на конференцията един италиански журналист отбелязва, че според повечето хора „политическата кариера на другаря Троцки е приключила“. Троцки изпада в дълбока депресия заради безпощадните хули и клевети. Разбира се, и той не е пестил нападките срещу меншевиките, есерите и моряците от Кронщад, но не може да преглътне това, което го сполетява.

„Всеки ред, всяка дума в „Правда“ бяха пълни с лъжи – споделя съпругата му Наталия Седова. – Л. Д. мълчеше. Вкъщи избягвахме да говорим за преследването, на което беше подложен, и въпреки това не бяхме в състояние да говорим за нищо друго.“

Най-довереният лекар на Троцки му предписва дълга почивка и на 18 януари 1924 година той потегля на юг, към брега на Черно море. Ленин вече не играе активна роля в режима, но все още е жив и вестниците разпространяват оптимистични новини за състоянието му.

По време на почивките между заседанията на ХІІІ конференция делегатите се тълпят около Мария Улянова и тя обяснява, че той е по-добре и е празнувал Коледа в „Горки“. Крупска, която се старае да разнообрази ежедневието му, на 19 януари му чете откъс от „Любовта към живота“ на Джек Лондон. На следващия ден Ленин се чувства зле и постоянно сочи към очите си. Към 10 вечерта пристига очен лекар от Москва, но не установява проблем с очите. 

В понеделник, 21 януари, Ленин отново е прегледан и броени минути след като лекарите излизат от стаята, той получава конвулсии. Повикан е Бухарин, който в този момент се намира в партийния почивен дом в „Горки“.

„Изтичах в стаята на Илич, която беше пълна с лекари и сестри, той тъкмо поемаше последния си дъх – разказва Бухарин. - Отпусна глава, пребледня силно, хриптеше, ръцете му потрепериха.“ 

Крупска описва така смъртта на съпруга си: „От време на време простенваше тихо, тялото му потреперваше, ръката му беше гореща и влажна, по кърпата, с която бършех потта му, се появиха кървави петна“.

Смъртта настъпва в 18:50 часа. Мария Улянова се обажда в Кремъл, откъдето я свързват с президиума на Единадесетия конгрес на Съветите в Болшой театър. Според някои сведения тя говори със Сталин. Новината разтърсва залата.

„Никога преди това не бях виждал толкова много мъже да плачат“, споделя един от присъстващите.

Партийното ръководство се събира в апартамента на Зиновиев в Кремъл и около 9:30 часа вечерта потегля към „Горки“. Риков е болен, а Троцки пътува към Абхазия, за да се лекува. Молотов остава в партийната централа, за да подготви съобщението за смъртта, Дзержински също остава в Москва, за да следи за обществения ред. В „Горки“ Сталин пръв влиза в стаята на Ленин.

„Вървеше тежко, важно, решително – твърди един от свидетелите. – Приближи се към леглото и прошепна: „Сбогом, сбогом, Владимир Илич... Сбогом!“. После повдигна главата му почти до гърдите си и го целуна по бузите и по устните.“

Каменев, Зиновиев и Бухарин също се сбогуват с покойника, а скулпторът Сергей Меркуров прави смъртна маска и гипсови отливки на ръцете на Ленин, които са поставени в кабинета на Сталин. Ръководството се прибира в Москва през нощта на 22 януари и веднага свиква заседание, на което се одобрява комисия за организация на погребението. При аутопсията на Ленин става ясно, че кръвоносните съдове в мозъка му са задръстени от отлагания, които пречат на притока на кръв и кислород.

Някои са толкова запушени, че през тях не може да премине и косъм. Мозъчният кръвоизлив е засегнал тази част на мозъка, която контролира дихателните функции, затова и Ленин е спрял да диша. Публикуваният доклад е изключително подробен и в него се посочва дори и точното тегло на мозъка му (1340 грама). Професор Крамер отбелязва, че болестта на Ленин е „продължила поне две години и половина и нейните общи характеристики имат признаците на заболяване, което както според руските невролози, така и според чуждестранните им колеги не е сред конвенционалните заболявания на нервната система“. 

Това състояние обяснява честата смяна в настроенията на Ленин, който ту изпада във въодушевление, ту унива и показва силна раздразнителност. Ленин е извън политиката от повече от година, но сега режимът трябва да свикне с пълното му отсъствие.

На 22 януари Калинин призовава делегатите на Единадесетия конгрес на Съветите да станат и просълзен обявява: „Другари, трябва да ви съобщя ужасна новина. Състоянието на Владимир Илич…“. Разнасят се викове. Каменев, Зиновиев, Будьони и други членове на президиума се разплакват. Михаил Лашевич разяснява как ще бъдат организирани поклонението пред тленните останки и погребението. Конгресът е разпуснат.

Няма запазени сведения за реакцията на Сталин. В деня преди смъртта на Ленин един функционер посещава малкия апартамент на Сталин в Кремъл и после отбелязва, че е пълен с книги. Ето така Сталин поддържа връзката си с Ленин: чрез книгите.

По обяд на 23 януари ковчегът на Ленин е докаран в Москва и е положен в Дома на Съветите. Вечерта вратите са отворени за всенародно поклонение. Още през пролетта на 1923 година, когато състоянието на Ленин се влошава, командирите на основните подразделения в армията получават секретни нареждания да се подготвят за потушаване на евентуални бунтове и безредици.

Сега Дзержински изпраща указания да се следят „черносотниците, монархистите, белогвардейците“, като същевременно „се поддържа пълно спокойствие и не се дават поводи за паника чрез необичайно поведение или безпричинни масови арести“. Когато човек чете справките на ГПУ за политическите настроения, няма как да не остане с впечатление, че СССР е пълен с монархисти, свещеници, враждебно настроена интелигенция, недоволни работници, алчни селяни и бунтуващи се войници.

Дзержински на няколко пъти пише на Ягода, че тези доклади са „твърде мрачни, създават потискащо впечатление, без никакъв лъч надежда“. (Ягода му отговаря следното: „Нашата задача е да осветяваме мрака. Нормално е сводките да създават тягостно впечатление“.)

През януари 1924 година докладите от вътрешността на страната разкриват, че според селяните без Ленин режимът ще се провали и империалистическите държави ще се възползват от ситуацията, за да нападнат отново страната. Режимът се оказва неподготвен за емоционалната реакция: в продължение на три дни между половин и един милион души идват да се поклонят пред ковчега на Ленин, като чакат на километрична опашка в януарския студ. (Делегациите от държавните и партийни институции идват по график в определени часове и са пускани, без да чакат.) 

Със сигурност не са малко хората, които посрещат с радост новината за смъртта на Ленин. Но мнозина вярват, че той е по-добър от останалите комунисти, най-малкото заради новата икономическа политика; че си е признавал грешките и като цяло не е бил жесток.

„Мнозинството от населението – пише един очевидец – искрено скърбеше за смъртта на Ленин.“

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО) Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО)
ново
Днес: 158
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК