Супер обрат за Левски в чест на Гунди

13776
на 04.05.2018

Отборът на Левски постигна грандиозен обрат с 3:2 над Ботев (Пловдив) в мач от 7-ия кръг на шампионския плейоф на Първа лига. "Сините" стигнаха до победата, след като играха със своите резерви, а освен това губеха до 70-ата минута с два гола, предава Спортал.бг.

Жоао Пауло (31) и Стивън Петков (34) бяха точни за пловдивчани, които виждаха как ще прекъснат черната си серия в София, където нямат победа от 1997 година. Резервите на Делио Роси Паулиньо и Ривалдиньо обаче матираха "жълто-черните", които записаха 20-та поредна загуба в гостуване на "сините" от родния елит. Крилото намали в 70-ата минута, нападателят отбеляза първото си попадение в 85-ата минута от дузпа. 11-метровият удар беше спечелен от Паулиньо, който падна след контакт с Филип Филипов, а в последната минута седмицата взриви трибуните на "Георги Аспарухов".

Публиката по трибуните празнуваше през цялата среща 75-годишнината от раждането на Гунди, като дори хореографията на Сектор "Б" беше изцяло за легендарната деветка. "Звезда, която никога не угасва", пък написаха бултрасите.

Успехът е трети поред за Левски, който вече има 60 точки и със сигурност ще запази третата позиция след този кръг. Ботев (Пловдив) пък остана на пето място с 49 точки, като загуби почти всякакви шансове да играе в Лига Европа догодина.

"Сините" влизат във финала за Купата на България срещу Славия с огромен ентусиазъм, какъвто има и сред феновете след отстраняването на ЦСКА-София на полуфиналите. Освен това Роси запази своите титуляри, като се надява да влезе в историята на клуба, донасяйки първи трофей във витрината на Левски от 2009 година.

Мачът между двата клуба, където е играл великият нападател, се превърне в истински празник, а преди него имаше много събития, с които беше почетен идолът на поколения "сини" фенове.

Играчите на домакините представиха новата фланелка на отбора за сезон 2018/2019 година, която е с лика на Георги Аспарупов - Гунди. Голяма част от бившите съотборници на "вечната деветка" - Кирил Ивков, Динко Дерменджиев, Иван Вуцов, Добромир Жечев, Александър Костов, Стефан Пафлов - Фифи и др., бяха в ложите на "Герена".

Преди срещата талантите на "сините" родени през 2004 година с треньор Йордан Петков обраха овациите на публиката, след като демонстрираха спечелената Купата на България след драматична победа над ЦСКА. "Гунди е вечен", скандираше стадионът.

Наставникът на "сините" Делио Роси бе направил множество промени, като само двама от твърдите титуляри на отбора започнаха от първата минута. Това бяха Холмар Ейолфсон и Габриел Обертан, като останалите бяха получили почивка преди финала за Купата на България със Славия на 9 май. Цели осем промени имаше при столичани от успеха с 4:0 над Берое. Само исландецът, французинът и Панайотов, който дори бе капитан, отново бяха в стартовия състав.

Италианецът извади от групата Давид Яблонски, Кали Тиам, Филипе Нашименто, Роман Прохазка и Жорди Гомес, които висяха с картони. Голмайсторът Сержиу Буш пък бе наказан, а Милош Цветкович е контузен. Антонио Вутов също гледаше от трибуните. Освен това Божидар Митрев, Иван Горанов и Паулиньо останаха на пейката. Там пък се завърна след травма Ривалдиньо. Младият Станислав Иванов водеше атаката за първи път от май 2017 година, а Ивайло Найденов бе десен защитник пред Николай Кръстев, като двамата играха последно титуляри в мача с Етър (1:1) през март. Капитан на отбора бе Васил Панайотов, който се завърна сред титулярите при победата с 4:0 над Берое в Стара Загора.

Нелуц Рошу и Антъни Белмонт, които изиграха първите си минути срещу "заралии", бяха титуляри за първи път през 2018 година.

"Канарчетата" излязоха без наказания Йордан Минев и капитана Лъчезар Балтанов, който започна от пейката. Николай Киров пусна в атака Стивън Петков, Жоао Пауло, Диого Кампос и Тодор Неделев, които бяха титуляри и при победата с 2:1 над ЦСКА-София. Треньорът на гостите заложи на 10 от 11, които стартираха срещу "червените". Единствено Минев е заменен от Лазар Марин.

Двубоят започна равностойно, но "сините" държаха топката, а "канарчетата" разчитаха на контраатака. Коренно промененият състав на Роси не беше сработен и трудно стигаше до добри възможности.
Тодор Неделев стреля в аут от фаул, а в 28-ата минута Жоао Пауло стреля много лошо от отлична позиция. Ейолфсон и Петков пък получиха картони, като за нападателя беше пети и ще пропусне следващата среща на тима срещу Берое.

Лазар Марин подхвана контраатака за Ботев в 30-ата минута, като беше оставен от Белмонт да пробие без проблем, след което пусна към Жоао Пауло. Бразилецът се измъкна от защитата и с диагонален удар с левия крак даде аванс на "канарчетата". Голът бе негов седми от 10 мача в първенството след завръщането му на "Коматово".

Три минути по-късно Ботев отново матира Левски. Този път точен беше юношата на столичани Стивън Петков. Той вкара с удар от въздуха, засичайки центриране на Фелипе Бризола отдясно. Петков, който е голмайстор на тима си с 13 гола, вкара десет попадения влизайки от пейката, а три от тях в трите си мача, като титуляр. Именно негов гол посече "сините" в последната среща между двата тима в Пловдив (1:0), а попадението бе негово шесто от седем срещи в плейофите.

180 секунди след това Васил Панайотов стреля от 22 метра, като топката рикошира в легналия пред голлинията Лазар Марин и излезе в корнер.

Левски така и не успя да създаде чисто положение, а на почивката Роси смени Иванов и Обертан, които бяха заменени от Паулиньо и Ривалдиньо.

"Сините" започнаха с натиск, за да се опитат да се върнат в мача. Кабрал стреля силно, а Даниел Кайзер изби. Ботев продължи да контраатакува опасно, а пред една от тях Жоао Пауло подаде на Стивън Петков, който отблизо прати топката над гредата.

Киров изненадващо замени бразилеца с Балтанов, а след това и Неделев напусна за сметка на Дуде Ндонгола, тъй като се контузи. Секунди по-късно Паулиньо намали. Кабрал изведе Рошу, който извади добре топката към седмицата на "сините", който пък реализира четвъртия си гол за клуба.

В 76-ата минута Кайзер изби силен удар на Панайотов, който се опитваше да бъде навсякъде по терена в този мач. Рошу беше заменен от Илия Юруков, който също не влизаше в плановете на треньора през този сезон. В 85-ата минута Стефан Апостолов отсъди дузпа за Левски. Паулиньо надбяга Филипов, който го ритна леко, след като бразилецът центрира. Седмицата на "сините" падна и съдията посочи бялата точка, което естествено не се хареса на гостите, които протестираха.

Ривалдиньо взе топката от Паулиньо и с точно изпълнение вкара първото си попадение за клуба. Домакините повярваха в обрата, но Николай Кръстев показа добър рефлекс в 87-ата минута, когато изби от долния десен ъгъл изстрел на Ндонгала.

В последната минута Кабрал излезе сам срещу вратаря. Бившият играч на Твенте стреля, но стражът спаси, като топката попадна във връхлитащия Паулиньо, който с хубав удар с левия крак донесе пълен обрат и взриви трибуните.

Скамейката на Левски и феновете на клуба изпаднаха в екстаз, като вече нямат търпение да дойде сряда, когато излизат на "Васил Левски" срещу Славия. Очакват се поне 30 000 левскари да бъдат на трибуните, за да подкрепят любимия тим.

Ботев за пореден път пък допусна доста голове и изпусна ценни точки. Другата седмица Левски гостува на Лудогорец, а "канарчетата" приемат Берое.
ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 3:2

0:1 Жоао Пауло (31)
0:2 Петков (34)
1:2 Паулиньо (70)
2:2 Ривалдиньо (85-дузпа)
3:2 Паулиньо (90)

ПЪРВО В ПИК TV! Депутатите изслушват Асен Василев заради ОПГ-то в митниците (НА ЖИВО) ПЪРВО В ПИК TV! Депутатите изслушват Асен Василев заради ОПГ-то в митниците (НА ЖИВО)