Съдят бивш съдебен охранител, измамил приятели с 12 000 лв., обещал да им уреди 350 000 лв. кредит от „Земеделие” (снимки)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екссъдебният охранител от Разлог Милен Попов, станал популярен като Пиринския Красьо Черния, бе изправен на съд с поредно обвинение по чл. 209, ал. 1 от НК - за въвеждане в заблуждение и причиняване на имотна вреда с цел набавяне за себе си или другиго имотна облага. Това предаде struma.bg.
Обвинението срещу ексохранителя е повдигнато по жалба на вече бившите му семейни приятели Димитър и Силвия Рачеви, също от Разлог. Чрез въвеждане в заблуждение и обещания за съдействие при закупуване на земеделска земя за изграждане на ферма и теглене на земеделски кредит в размер на 350 000 лв. от фонд „Земеделие“ Попов успял да им отмъкне около 11 000 лв.
На делото беше изслушана потърпевшата Силвия Рачева, която разкри потресаващи подробности. Тя разказа, че всичко започнало през 2011 година, когато кандидатствали за закупуване на общинска земя, но получили отказ от администрацията, тъй като земята се оказала със статут на напоителен канал. По същото време двете семейства Рачеви и Попови били в близки приятелски отношения и М. Попов им заявил, че може да уреди нещата с купуването на земя. След известно време започнал да им търси определени суми пари за различни дейности - плащания на геодезисти, нови скици, почерпки на общински служители, участие в търг за земята, Агенцията по вписванията и т.н.
Докато Попов „действал“ по уреждане на земята, разбрал, че семейство Рачеви имат намерение да кандидатстват за кредит от фонд „Земеделие“ и не след дълго им заявил, че е в много близки отношения с главния архитект на община Разлог Аврамова и чрез нея може да им уреди отпускането на желания заем. Те се съгласили и Попов започнал да действа по познатата схема - с търсенето на пари за почерпки, подкупи на служители в МЗХ, различни документи и т.н.
Така Попов въвеждал в заблуждение двамата съпрузи в продължение на две години, докато не им представил документ от МЗХ, според който от фонда щели да им отпуснат кредит в размер на 350 000 лв. В деня, когато Рачеви получили документа, броили на екссъдебния охранител М. Попов последната сума от 3000 лв. с гаранцията, че до два-три дни парите от заема ще бъдат в банковата им сметка. Документът обаче се оказал фалшив и Рачеви настояли пред Попов да върне парите им, а той депозирал срещу тях жалба в полицията.
Сигурен, че ще получи земеделски заем, Димитър Рачев продал дори стадото си от крави на управителя на комплекс „Мурите“ край Разлог Стефан Донев с идеята, че като получи кредита, ще закупи елитни животни. Всичките искани от подсъдимия суми Силвия Рачева записвала на лист за собствена информация, общата сума възлиза над 11 000 лв.
По време на делото жената заяви още, че по- малките суми, които е давала на Попов, дори не са вписани там.
По време на заседанието стана ясно още, че при даването на сумата от 3000 лв. в къщата на семейство Рачеви са били трима техни приятели, които са станали свидетели. Стана ясно още, че съпругата на подсъдимия Милен Попов - Гергана, също била запозната с получените пари, както и че в периода 2011-2013 г. и двамата са били безработни. По този повод и с цел изясняване на твърдението, че Попов е получил сумата от 11 хил. лв. и по искане на защитата на ищците, съдът допусна очна ставка между Силвия Рачева и Гергана Попова.
Делото беше насрочено за 24-ти септември и беше постановено призоваването на тримата приятели на сем. Рачеви, станали свидетели на даването на сумата, както и принудителното довеждане в съда на Стефан Донев.
Това е четвъртото дело срещу Милен Попов. По останалите три обаче той е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание.
Както „Струма“ писа, името му нашумя скандално преди около пет години, когато беше даден на съд за въвеждане в заблуждение на няколко лица, позовавайки се на служебното си положение - охранител към ОЗ „Охрана“ - Благоевград. Срещу Пиринския Красьо Черния беше повдигнато обвинение по чл. 283 от НК, тъй като в качеството си на длъжностно лице (съдебен охранител в Районен съд - Разлог) е използвал служебното си положение, за да набави за себе си или за другиго противозаконна облага.
Първото дело срещу Попов стартира през 2010 година в Окръжен съд - Благоевград. Той е обвинен, че е получил сумата от 2000 лв. от своя приятел Борис Любенов, като му обещал да съдейства за назначаването му като съдебен охранител. Изненадващо за всички обаче, той е оправдан. Пет месеца по-късно Софийският апелативен съд отменя оправдателната присъда, признава го за виновен за извършеното престъпление и му налага глоба в размер на 2000 лв.
Февруари месец 2011 година благоевградските магистрати наложиха второ административно наказание на М. Попов в размер на 3500 лева. Делото отново се водеше за измама, но на бившия съдия-изпълнител Теодора Татарска. На нея ексохранителят обещал срещу сумата от 6700 лв. да я уреди чрез високопоставени държавни чиновници на работа в Пробационна служба - Разлог. Попов обжалва наложената му присъда в Апелативен съд- София, но тя беше потвърдена от столичните магистрати.
Поредната присъда, отново административно наказание глоба, в размер на 3500 лв., му е наложена в началото на 2012 година, когато Окръжен съд - Благоевград го признава за виновен в това, че използвайки отново служебното си положение, е получил противозаконно сумата от 4000 лв. от своя съгражданин Атанас Касапов, като му обещал да бъде назначен на работа като охранител в Районен съд - Разлог.
Настоящото дело беше прехвърлено към РП - Гоце Делчев, след като прокуратурата в Разлог си даде отвод. Само преди две седмици Попов беше вкаран в съда за шофиране след употреба на алкохол, за което му беше наложено наказание „пробация“ за срок от осем месеца, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.