BG EN

Тома Биков пред ПИК: Има опасност ГЕРБ и Реформаторският блок да се сринат, ако съставят правителство. И тогава ще стигнем до президентска република

ЧАС ПИК

Тома Биков пред ПИК: Има опасност ГЕРБ и Реформаторският блок да се сринат, ако съставят правителство. И тогава ще стигнем до президентска република

24810
на 01.11.2014
Тома Биков пред ПИК: Има опасност ГЕРБ и Реформаторският блок да се сринат, ако съставят правителство. И тогава ще стигнем до президентска република

РБ настояха ПФ да влезе във властта от страх, че патриотите ще станат зависими от ДПС

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Политическите страсти са нажежени до краен предел. Противоречиви информации текат от всички политически централи за бъдещото управление на страната. Партиите се страхуват от предстоящи избори. ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ) правят вече почти едноседмични преговори за съставяне на правителство. Патриотичният фронт и АБВ отговарят нееднозначно дали биха подкрепили с гласовете си в парламента правителство на ГЕРБ и РБ. Потърсихме коментара на политическия анализатор Тома Биков за поредната политическа криза у нас. 

препоръчано

Интервю на Албена Борисова

- Ще има ли правителство, господин Биков?

- Има възможности за съставяне на кабинет, но те не са големи. Не защото едно правителство няма да получи подкрепа при гласуването. А защото може да не получи подкрепа по време на управлението си. И тогава ще започне да зависи от ДПС. Патриотичният фронт може да не покрепя правителството за 4 г., ако не го устройва програмата му. Въпросът не е в съставянето на кабинет, а в това за какъв период той ще разполага с подкрепата на 121 депутати. 

- Какво се случва с Реформаторския блок? Създават впечатление, че не могат да разделят бащината дружина. Власт ли искат?

- Реформаторският блок изпитва различни колебания. Някои се притесняват, че той може да изгори в управлението. Подобни страхове има и в ГЕРБ. И двете партии ще пострадат при евентуален неуспех и ще се сринат електорално. Реформаторският блок може да изчезне, а ГЕРБ е заплашен да го стигне съдбата на БСП. 

- Защо Реформаторите настояха Патриотичният фронт да бъде включен в управленската коалиция? Вие сте техен поддръжник, в кухнята сте...

- Аз вече не съм в кухнята, по-скоро съм в кулоарите на Реформаторския блок. Реформаторите настояха Патриотичният фронт да участва в управлението от страх. Страхът е, че Фронът може да започне да зависи от ДПС, ако не е във властта. Друг е въпросът дали той е в състояние да осигури такава застраховка за подкрепа на евентуално правителство. Спряга се и АБВ в управленското парламентарно мнозинство. Как виждате Реформаторският блок да има подкрепата на Георги Първанов и Румен Петков? Това е част от компромиса, който трябва да се направи. Друг е въпросът колко си струва той. Ако е в името на стабилността, тя ще се постигне трудно. А реформи се правят само с тежка подкрепа. Няма случай реформи да се правят с правителство на малцинството. 

- ГЕРБ обяви възможност за управление с формула 2+2 в четвъртък. Ден по-късно АБВ пък контрира, че с тях разговори не са правени в тази насока?!

- Те може да го обявят пак. Кои политики са свързани с тяхната програма? Знае ли се? Те не участват във властта и няма да поемат отговорност. Политическа отговорност се поема само чрез участие в правителството на ниво министър. Гласуването в парламента е до време. Абсурдна е ситуацията - Георги Първанов и Валери Симеонов да стоят по ъглите на парламента и да решават да дават подкрепа, когато им отърва. 

- Няма ли опасност да се повтори случаят "Орешарски", ако се състави правителство? Трудно вървят политическите преговори, съществува вариант да се състави кабинет на малцинството, а в същото време Протестна мрежа възобнови протестите си пред парламента...

- Ако се стигне до формулата 2+2 на управление, това ще е третото правителство на малцинството. Първото беше на Бойко Борисов, второто - на Пламен Орешарски. Това е тенденция, а не случайност. Ако то се роди, ще е правителство на най-малкото малцинство. След ерата "Орешарски" трябва да случи точно обратното. И не трябва да имаме експертно правителство. Защото в един момент ГЕРБ и Реформаторският блок може да се окаже, че сами са се вкарали в капан. 

- Тогава какъв е изходът?

- Има страх от избори. А аз мисля, че трябва да бъде съставено правителство, което да работи до 1 март. То трябва да е подкрепено от множество политически сили  и да приеме бюджет, както и да направи промени в Изборния кодекс. Трябва да се направи така, че в парламента да влизат 120 пропорционални и 120 мажоритарни депутати. И няма лошо изборите да бъдат през зимата на 2015 г. 

- Ами как ви се вижда поведението на БСП? Те твърдят, че избирателят им е отредил ролята на опозиция. А всъщност избирателят поиска коалиционно управление на страната, затова направи този шарен парламент...

- БСП получиха много малък резултат и това ни лиши от голяма коалиция. Иначе можеха БСП и ГЕРБ да се коалират, но тогава тяхното правителството щеше да има подкрепата само на 123 депутати, т.е. да виси на волята на 3 народни представители. А БСП е разцепена. Ръководството й е в правото си да поиска да реформира партията. А реформи се правят най-добре, когато си в опозиция. 

- Да, но държавният интерес не е ли по-важен от партийния?

- Така е. В момента в парламента има 8 партии заради отлива от БСП. Именно той помогна на политически брокери да влязат в парламента. Ако сриването на партиите продължава, ще стигнем до ситуация да не можем да направим стабилно управление?

- Тогава няма ли най-удачният вариант да е да станем президентска република?

- Ако имаме неуспешно бъдещо правителство, дебатът за президентска република ще дойде на дневен ред. Тя е по-авторитарният вариант. Но до него се прибягва, когато политическата система се разпада. 

- Анти-ДПС кампанията, която водят всички партии в момента, не застрашава ли етническия мир в страната?

- Не мисля. Етническият мир може да бъде застрашен, ако ДПС нямаше какво да губи. А тя има много да губи, ако тръгне на война. За съжаление тя си създаде крайно неприемлив имидж и то не по етнически причини. А като партия, преяждаща с власт  и извиваща ръце. ДПС е замислена като политическа сила, която представлява българските турци. Тя е монополист. И си играе успешно тази роля. Тя не е партия, която работи за подобряване на жизнения стандарт. Единственият начин ДПС да бъде накарана да се съобразява, е да бъде поставена в режим на конкуренция. ДПС губи гласовете на турците, но печели от ромите. Ето това може да се използва от другите партии - да слагат за водачи на своите листи български турци в смесените райони.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 13
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК