Търновски надзиратели почнаха дела за незаплатен труд

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Търновски надзиратели почнаха дела за незаплатен труд

5190
на 18.11.2014
Търновски надзиратели почнаха дела за незаплатен труд
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Великотърновски надзиратели масово заведоха дела срещу работодателя си в лицето на ГД "Изпълнение на наказанията" за незаплатен труд. До момента в районния съд има общо 9 дела по Кодекса на труда от служители на местния сектор "Арести", пише "24 часа".

препоръчано

Две от тях вече са приключени в полза на надзирателите и по тях са присъдени обезщетения за над 7000 лв. общо. Четири са обявени за решаване, а останалите 3 са разпределени на съдия и предстои да бъдат разгледани, уточниха от ръководството на съда.

Исковете на надзирателите са за неизплатени трудови възнаграждения. Според тях дирекцията от години им плаща заплати, които не отговарят на реално отработеното време.

По наредба всеки надзирател работи на 24-часова смяна, по време на която той е длъжен да бъде на пост 20 часа. В останалите 4 часа тъмничарят трябва да бъде на разположение на дежурния по арест и може да почива през нощта, но без да сваля униформата си.

Забранено му е да напуска територията на ареста и практически е на повикване във всеки момент. С наредба от 2012 г. времето за почивка е точно фиксирано в рамките на 90 минути и то не се заплаща. Така за денонощна смяна, надзирателят получава възнаграждение на база 22,5 часа работа.

В сектор "Арести" в Търново няма обособено място за почивка, а само плот за хранене, но без столове. В противоречие с европейските изисквания помещенията за задържане нямат санитарни възли, което принуждава служителите постоянно да извеждат и съпровождат арестанти от 11-те килии до тоалетните.

На практика почти никой от тях няма физическата възможност да почива в определеното от работодателя им време, пише в исковите молби.

Тъмничарите се смятат за ощетени и защото смяната им не започва в 8 ч сутринта, както е по наредба, а половин час по-рано. През тези 30 минути им се провеждал инструктаж, но това време не им се заплащало.

Магистратите са осъдили дирекцията на основание директива 88 от 2003 г. на Европейската общност. Според нея за работно време се счита целият период, в който служителят е на работното си място или е на разположение на работодателя си.

Без значение е дали той извършва някаква активна дейност, свързана със служебните задължения. Съдът се е произнесъл, че работодателят следва да заплати на надзирателите тези 90 минути от всяка смяна, които не са им плащани с години.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО)
ново
Днес: 45
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК