УНИКАЛНА ИЗЛОЖБА! Подреждат непоказвани експонати от хранилището на Пловдивската митрополия в Археологическия музей за Великден

КУЛТУРА

УНИКАЛНА ИЗЛОЖБА! Подреждат непоказвани експонати от хранилището на Пловдивската митрополия в Археологическия музей за Великден

19688
на 24.03.2018
УНИКАЛНА ИЗЛОЖБА! Подреждат непоказвани експонати от хранилището на Пловдивската митрополия в Археологическия музей за Великден
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Седем разказа за вярата ще бъдат показани в Регионалния археологически музей в Пловдив в навечерието на Великден. Това съобщи Соня Семерджиева, куратор на изложбата.

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

"Решихме да покажем една църковна колекция (църковна утвар), която имаме в музея”, добави тя. Подбрани са седем теми, в които се разказват седем проучени и разказани истории за християнската вяра, свързани с движими културни ценности, постъпили във фонда на музея основно в периода 1915-1926 г.

"Това е времето, когато музеят е бил първата музейна институция в Пловдив, която освен това е била и библиотека”, каза още Семерджиева пред "Фокус".

В изложбата са разказани седем истории за силата на християнската вяра, която се явява двигател за действията на миряните и се явява подтик и сила, за да събират средства и да строят църкви. В три от историите става въпрос именно за това.

Единият от показаните експонати в изложбата е обков на евангилие, работен специално за църквата „Св. Димитър“от един пловдивския златар – грък по произход Хаджи Димитър Чуколдава. Другият ескпонат е един свещенически пояс, намерен в Костницата на църквата „Св. св. Константин и Елена“ в Пловдив, който е с втъкани църковни сгради и надпис Ерусалим и година 1782. "И тъй като в двора на църквата е бил Божигробския метох, предполага се, че този пояс е принадлежал на някой от ерусалимските свещеници, защото по канон те са били погребвани в литургично облекло, част от което е поясът”, каза Семерджиева. Поясът е намерен в костницата при археологически разкопки през 50-те години.

Много интересен експонат е един напрестолен кръст на русенския митрополит Григорий, Червенски и Доростолски митрополит. "В инвентарната книга и бележките към него пише, че през 1915 година е бил дарен на музея от родственици на митрополит Григорий. Изработен е бил от видински златар, специално за митрополита”, каза още Семерджиева. Знае се, че Видинската златарска школа е била е една от водещите и отличаващите се у нас по онова време.

В изложбата е показан е и един потир от 1771 година, който е работен за църквата в село Паничери, община Съединение, с надпис за църквата „Св. Николай“. Показано е и едно напрестолно евангелие от село Чехларе, подарено от Руската православна църква. „Там историята е много интересна. Повече от 10 години се набират средства за да се изгради църквата върху стар градеж. Лично поп Сребрьо е оглавявал комисията. Чакало се е специално разрешение. Тогава специална делегация заминава за Бесарабия, където са събирани средства и са донесени за градежа на църквата. Донесени са били и черковни треби”, каза Семерджиева.

Централна история в тази изложба се явява темата за поклонническото пътуване до Божи гроб и „осветените дарове“, носени от там. „Ще представим една грехоотпустителна грамота, дарена на музея през 1920 година от д-р Иван Назъмов заедно с 63 други предмета. Знае се, че пътуването до Божи гроб е една цяла приключенска приказка за балканските поклонници, тъй като извоюването на титлата „хаджия” е много важна, почти равностойна на благородническа титла”, каза още Соня Семерджиева.

По думите ѝ много са били опасностите и перипетиите по пътя до там. Но поклонника и бъдещ хаджия е трябвало да бъде там точно по Великден, да се потопи във водите на река Йордан, където да получи своето второ кръщение, да участва в литургията в храма „Възкресение Господне”, където се смята, че е гробът на Исус Христос, да си запали от небесния огън лично от патриарха и след това да закупи йерусалимка, която се явява доказателство за посещението на Божи гроб и че е станал хаджия. Той е осветявал и армагани и амулети, които е носел като дар за близки и родственици. Те ги пазели цял живот и ги предавали от поколение на поколение.

Изложбата се прави с благословията на Негово Високопреосвещенство Пловдивския Митрополит Николай. От музейния архив на пловдивската митрополия са предоставени 11 експоната, които да първи път ще се представят пред публика, тъй като досега са били в хранилища и не са показвани. "Още няма отговор дали на откриването на изложбата ще присъства митрополита, но негов представител ще има задължително”, каза Семерджиева.

Изложбата ще бъде открита от 13.30 часа на 26 март и ще бъде отворена за посещение до 30 юни 2018 г. в изложбена зала на Археологическия музей в Пловдив, пл. „Съединение“ № 1. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
Васил Тончев с ТОП прогноза пред ПИК TV: Борисов бие на вота - вариантите за мнозинство са два и той вече ги е набелязал. Но вървим към нова спирала от избори (ВИДЕО) Васил Тончев с ТОП прогноза пред ПИК TV: Борисов бие на вота - вариантите за мнозинство са два и той вече ги е набелязал. Но вървим към нова спирала от избори (ВИДЕО)
ново
Днес: 88
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК