ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хлябът ще поскъпне с около 5 стотинки за брой заради по-високите цени на тока. Поскъпват също банички, кифли и други закуски. Причината е, че за малките фирми, каквито са кварталните фурни, цената на електроенергията беше вдигната драстично - с 11-14% дневната тарифа, а нощната с 21-29%, пише "Труд".
За големите хлебозаводи, които се снабдяват с ток от свободния пазар, поскъпването е по-малко. Хлебозаводи в Бургас вече са получили писма за 8% повишение на електроенергията.
“Фурните ще трябва да увеличат цената на крайния продукт минимум със заложените от ДКЕВР 24%. Това обаче няма да го позволи пазарът, затова ще последва съкращаване на работни места и вероятно увеличение на сивия сектор в бранша. Предприятията, работещи на черно, крадат ток. Независимо от това на места хлябът като краен продукт би трябвало да поскъпне поне с 5 стотинки”, прогнозира Марияна Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите.
Тя обаче уточни, че всяка фирма сама ще реши как да подходи. Там, където има поскъпване, то ще е резултат от цялостното поскъпване на суровината, преработката и в мелниците до готовия хляб.
“Хлебозаводи в Бургаско, които са на свободния пазар, вече имат писма от ЕВН за поскъпване на тока с 8%. Това на брой хляб ще се отрази до 5 стотинки”, посочи Димитър Людиев, шеф на регионалния съюз на индустриалните хлебопроизводители. Той каза, че при други заводи в страната, които са изцяло на ток, поскъпването може и да мине този праг.
От ЕВН обясниха, че цената на свободния пазар се променя непрекъснато. В случай, че даден производител има договор, вероятно той просто не е излязъл на свободния пазар, а е избрал междинен вариант между регулирани и свободни цени. Те се променят веднъж месечно по разпореждане на държавната НЕК.
Разходът за ток се оказва огромно перо и в бюджета на магазините за хранителни стоки. Собственик на столична млекарница заяви, че неизбежно ще вдигне цените. “Сметката за тока си е като половин наем. И сега трудно я плащам”, каза той.
Негова конкурентка обаче бе на противоположно мнение: “В момента плащам по 500 лв. месечно за ток. Но ако прехвърля увеличението върху цените на стоката, ще си изгубя клиентите. Ще започна да режа от заплатите на персонала”, каза тя.
И в сферата на услугите са притеснени от цените на тока. Според председателя на Националното сдружение на фризьорите в България Кръстю Капанов обаче тези услуги няма да поскъпнат, а повишеният разход ще се поеме от собствениците на салони.
Доставчиците на ток в Южна и Западна България ЕВН и ЧЕЗ предлагат на своите клиенти да отчетат сами електромерите си. Информацията ще може да се подава до 5 юли в дружествата по телефон или в офисите за обслужване на клиенти.