Христо Григоров: Докторският паметник е свят завет за поколенията, уникален е

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Христо Григоров: Докторският паметник е свят завет за поколенията, уникален е

5114
на 27.02.2015
Христо Григоров: Докторският паметник е свят завет за поколенията, уникален е
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Докторският паметник е уникален по своя замисъл и изпълнение. Построен е с доброволни дарения, той е част от историческата памет. Той е свят завет, който следват и българските червенокръстци и военните медици. Това каза в словото си пред Докторския паметник в столицата председателят на Българския Червен кръст Христо Григоров.

препоръчано

Пред паметника се проведе поклонение, панихида бе отслужена от свещенослужители от храма "Свети Николай" (Руската църква). "На 3 март България ще отбележи своето освобождение – 137 години от сбъдната мечта на нашия горд народ, който столетия наред воюва за достойнство свобода и правда. Руският червен кръст успя да освободи болници, лазарети, влакове, шейни и коли, за да се превозват ранените. Над 100 000 офицери и войници, сред които и турци, са лекувани в тях.

В мисията на руския червен кръст има много легендарни имена, сред които това на Пирогов. В знак на признателност към тях Българският червен кръст издигна и поддържа над 20 паметника. Достойни за възхищение са и подвизите на жените лекарки, на сестрите и санитарките, които са помагали на ранените. Сред лекарите има и хора от други етноси, сред тях са и български лекари. Именно те след Освобождението създават Българския червен кръст и полагат основите на родното здравеопазване.

Само месеци след войната в Сливен се създават първите червенокръстки дружества", каза Христо Григоров в словото си. Поклонението е акт на признателност към загиналите лекари, фармацевти, фелдшери, милосърдни сестри, самарянки и санитари, които със своята хуманна дейност по време на войната разпространиха в България непреходните идеи на Червения кръст и допринесоха за създаването на нашата организация. Докторският паметник в София е създаден около 1882-1883 г. по идея на руски лекари – участници във войната, за да увековечат паметта на своите бойни другари, загинали при изпълнение на хуманния си дълг. Средствата се набират с подписка, в която се включват и много българи.

Главният архитект на София Колар организира построяването на паметника от бял песъчлив камък по проект, предоставен от руския архитект Антон Осипович Томишко във формата на четиристенна пресечена пирамида. Върху каменните блокове са изсечени фамилиите и инициалите на 531 медици, загинали през Освободителната война. Сред тях е и името на лекаря на Българското опълчение д-р Константин Везенков. На четирите страни на паметника са обозначени местата, където са загинали най-много медици – Плевен, с. Мечка, Пловдив и връх Шипка.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден от новата седмица - понеделникът е труден за Лъвовете и носи проблеми на Водолеите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден от новата седмица - понеделникът е труден за Лъвовете и носи проблеми на Водолеите
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски с ТОП АНАЛИЗ ще спре ли Тръмп войната в Украйна (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски с ТОП АНАЛИЗ ще спре ли Тръмп войната в Украйна (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 53
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК