Цвети Пиронкова отпадна в Нотингам при спечелен мач

6724
на 16.06.2017

Цветана Пиронкова за първи път от 2009 година взе сет срещу Луцие Шафаржова, но загуби драматично в странен и пълен с обрати и грешки мач, завършил 3:6, 6:0, 4:6 за 1 час и 52 минути игра. Така пловдивчанката не можа да стигне полуфинал в тенис турнира от сериите WTA International (победителката взима 280 точки), като все още през 2017 година не е играла на такава фаза където и да е. За съжаление Цвети не събра достатъчно точки, за да се придвижи по-напред в световната ранглиста и да се завърне в топ 100, като от следващата седмица ще се намира около 150-ата позиция.

Пиронкова загуби първия сет с два пробива и пет пропуснати брейк-бола, след това върза “геврек” на опонентката си и удължи серията си до осем спечелени гейма, след като започна с брейк и решителния трети сет. Само че Шафаржова се пробуди и отвърна на предизвикателството, като дори поведе с пробив, а Пиронкова го върна на нула и след това изравни на 4:4. В крайна сметка обаче чехкинята надделя в следващите два гейма, за да постигне петата си победа от шестте срещи с пловдивчанката. Tя ще срещне Дона Векич в битка за място на финала в Нотингам, където първа поставена е Йохана Конта.

Двете започнаха с бърза размяна на сервис-геймове, след което Пиронкова се нуждаеше от четири дюса, за да поведе с 2:1, като все пак не допусна пробив. За съжаление, след това българката пропусна две възможности за брейк и на свой ред не можа да сервира достатъчно убедително, за да се опази от пробив - при първия си шанс в гейма Шафаржова взе ключов аванс. Началният удар на пловдивчанката не бе особено впечатляващ, но тя отрази нови три шанса за брейк и все пак успя да се задържи в сета, недопускайки още по-сериозен пасив. Чехкинята поведе с 40-0, след което се нуждаеше от осем дюса и отразяване на два брейк-бола, за да дръпне с 5:3, преди пък да се възползва от срив на Пиронкова и да затвори сета с 6:3.

Втората част започна далеч по-добре за Цвети, която осъществи моментален пробив и веднага след това го затвърди убедително. Шафаржова изпадна в сериозна дупка и допусна нов брейк без особена съпротива, като заради големия си брой грешки бе спечелила само по една точка в първите три гейма. Пропуските продължиха, а с тях се запази и ниският процент на вкаран първи сервис, което отвори пътя на Пиронкова дори към "геврек". Българката имаше трудности при 0-30, но нова грешка на опонентката й плюс няколко уинъра свършиха работата - 6:0.

Пиронкова увеличи серията си на осем поредни гейма, но качеството на мача не се подобри особено и отново грешките доминираха на корта, като Шафаржова изведнъж се съвзе и не само откри сметката си в сета, но и успя да върне пробива, за да изравни на 2:2. Чехкинята дори успя да обърне от 15-40 и да защити подаването си, а в следващия гейм стигна до четири възможности за брейк и се възползва от последната, за да дръпне с 4:2. Пиронкова все пак спря серията на опонентката си и направи впечатляващ пробив на нула, a после затвърди също без да губи точка. Шафаржова обаче не трепна и взе следващите два гейма, като Цвети сбърка два пъти в решителните моменти в края и трябваше да отстъпи мача.