Череша колкото двулевка отгледаха в Кюстендилско

Региони

Череша колкото двулевка отгледаха в Кюстендилско

13003
на 24.06.2018
Череша колкото двулевка отгледаха в Кюстендилско
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Череши-гиганти впечатлиха журито на тазгодишното издание на Празник на черешата в Кюстендил. Най-едрият плод измерен със специален уред беше този на щанда на читалище „Пробуда 1928“ от село Жабокрът. Лично директорът на Института по земеделие проф. д-р Димитър Домозетов измери черешата, която бе с диаметър 35 мм.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

„Такава череша до този момент не сме срещали. Тя е колкото монета от 2 лв. и наистина е уникална за нашия регион. Отгледана е в масив на наш земеделски производител“, обявиха от журито на конкурса. С награди в различните категории се окичиха и голяма част от участниците в единствения по рода си Празник на черешата в Кюстендил.

Първа награда и златен печат за цялостно представяне на тридневния празник в Кюстендил заслужи и Читалище „Славчо Темкин 1911“ от село Драговищица. „В продължение на два дни изработвахме всички тези картини и вешела от череши. Костваше ни много усилия и труд, но се вижда, че хората харесват направеното. За нашето вешело е характерно, че то е изцяло изплетено от череши, а всички плодове са набрани от масивите в село Драговищица. За никой не е тайна, че при нас плодовете са уникални и най-сладки“, хвали се кметът на селото и председател на читалището София Плачкова.

С първо място се окичи и читалището в село Копиловци, които получиха грамота и парична награда за най-красив щанд. „Всичко направихме с много любов и въпреки лошото време успяхме да украсим щанда си така, че да впечатлим журито и стотиците жители и гости на града“, обявиха дейните жени от селото, предава "Монитор".

свързани новини

По традиция и тази година в 11-то издание на Празника на черешата се включиха хора от всички краища на страната и чужбина. За първи път в центъра на областния град беше поставена и двуметрова торта от череши, която събираше малки и големи. В истинска атракция се превърнаха и млади девойки, които приготвяха сладко от череши в самия център на областния град. Други пък бяха изобразили икони от плодове, пеперуди и какво ли още не.

„Отново Кюстендил показва, че е овощната градина на България. Тук всеки може да опита на място от сладките плодове, да види уникално украсените щандове, да се наслади на различните сладкарски изделия, приготвени от плодовете. За мераклиите на високоградусовите напитки пък бабите са изложили и черешова ракия, която е единствена по рода си“, обявиха присъстващи на празника.

По традиция тази година в проявата се включи и Института по земеделие, който представи над 70 перспективни сорта череши. „Сред интересните сортове, които сме произвели е „българска хрущялка“. Той се слави с това, че дава много едри плодове, които са много сладки и заслужава да бъде разпространен в нашата страна. Узрява през третата седмица на черешобера и дава много добра плодова продукция. Сред най-добрите ни сортове е и „мизия“, който е сравнително късен и е много устойчив на късните пролетни слани, които са характерни за Кюстендилския край“, разясни директорът на Института по земеделие проф. д-р Димитър Домозетов.

По негови думи България се нарежда на 14-то място в Света по засадени площи с череши и произведена продукция. „Най-много плодова продукция се получава в Азия – 48%, в Европа - 31%, в САЩ – 19 %, а наша България с нейните 9 хил. хектара получава около 48 000 тона продукция. В момента в Кюстендил засадените площи с череши са 20 000 декара, а преди години те бяха 28 000 декара. Има още, за да догоним този таван. След две години на студове и мразове най-после се радваме на богата реколта, но и тя има своите проблеми. Основните са липсата на берачи и реализация на черешите“, коментира още Домозетов.

И през тази година организатори на Празника на черешата бяха Община Кюстендил и Института по земеделие. „Надяваме се този празник да се превърне в една традиция, защото за никой не е тайна, че Кюстендил е известен от десетилетия като овощната градина на България. Не напразно през есента организираме и друг празник, посветен на плодородието, което е характерно за нашия регион“, обявиха още организаторите на 3-дневния празник в Кюстендил.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Даниел Митов се оттегля (ВИДЕО) ПЪРВО В ПИК! Даниел Митов се оттегля (ВИДЕО)
ново
Днес: 60
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК