ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Националната асоциация на работещите в Спешна помощ подкрепя твърдо позицията на здравния министър Петър Москов и смелостта му да я изкаже. Ако концепцията му не се осъществи, скоро няма да има и спешна медицинска помощ у нас. Когато лекар отива да помага на пациент и стане жертва на агресия, той вече не е същият човек, знам го, защото и лично съм го изпитала, каза председателят на сдружението на спешните медици д-р Десислава Кателиева.
Малко повече от 98% от медиците в спешната помощ подкрепят министъра. Кога досега лекари са се изправяли в подкрепа на здравния министър, а не срещу него, риторично попита д-р Христов от Центъра за спешна медицинска помощ в София. Той прочете декларация в подкрепа на д-р Москов и задочно го поздрави за смелостта да назове проблемите в здравеопазването.
За демотивацията на лекарите от спешните центрове ясно говори пълната липса на интерес за започване на работа в тях - единици са влезли в екипите дори и след обещанието да бъдат вдигнати заплатите. Работим не за пари, те са много малко, а от идеализъм и за малко уважение към труда ни, добави д-р Кателиева.
Дълго системата на спешната медицина беше използвана като буфер за "безплатно" обслужване на определен контингент. От средно 400 пациенти на ден в "Пирогов" до 40 са в някаква степен застрашаващо живота състояние, останалите са гранични случаи или идват в болницата за рутинни дейности, защото няма кой да ги обслужва. Това натоварва спешната медицина с несвойствени за нея дейности, дори с поставяне на инжекции, когато лекуващият лекар е предписал да се правят късно вечер например. Годишно "Пирогов" губи между 1,5 и 2 милиона лева от неосигурени пациенти, като възвръщаемостта е едва 20%, обясни директорът на спешния институт доц. Стоян Миланов.
Според него досега напълно умишлено се е бавело въвеждането на критерии кои пациенти са спешни и кои не се нуждаят от такава помощ. Целта била да се намери някой, който да обслужва този огромен поток.
Източник: "24 часа"