Волейбол

30070
на 15.09.2019
Лъвовете с ценна победа

Мъжкият национален отбор на България постигна трети пореден успех на Европейското първенство по волейбол. Момчетата водени от Силвано Пранди се наложиха над Португалия с 3:1 (25:23, 28:30, 25:23, 25:22) в мач от група А на надпреварата, изигран в Монпелие.

Старши треньорът Пранди получи жълт и червен картон за бурни реакции във втория и четвъртия гейм.

Стартов състав:

България: Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Цветан Соколов, Теодор Салпаров - либеро. Шанс за изява получиха и голяма част от останалите състезатели.

Родните национали стартираха добре срещата - с три точки преднина, след което последваха шест поредни точки на португалците. Постепенно преднината на иберийците леко се увеличи, но нашите момчета успяха да я стопят, оставайки на точка от съперника. Впоследствие двата тима се догонваха, което изнерви атмосферата. Португалците вкараха в действие блокадата и отново дръпнаха. Последва ново изравняване от страна на българите, след което и поведоха за 22:21. Възходящата линия на "трикольорите" продължи и в следващите минути, въпреки опитите на играчите на Уго Силва да се върнат в гейма. Атака на Цветан Соколов сложи край на частта при 25:23.

Вторият гейм започна равностойно, след което нашите се откъснаха и поведоха. Волейболистите на Силвано Пранди поддържаха темпото и убедително вървяха напред. След 20:14 обаче настъпи преломен момент - португалците се хвърлиха на максимум и изравниха. Геймът тръгна точка за точка, стигайки се до ключовите ситуации в края на частта. При 27:26 Португалия имаше два геймбола, но българският тим успя да спаси положението. Това обаче не се повтори в следващите идентични ситуации и резултатът бе изравнен след 30:28.

Третата част тръгна силно за родните волейболисти. "Лъвовете" играха вдъхновено до 15:7, след което геймът се разви идентично на втория - състезателите на Уго Силва се доближиха до нашите. Двата отбора допуснаха грешки, от които се възползваха взаимно... Въпреки всичко "трикольорите" успяха да се преборят. България отново поведе в срещата с 2:1 гейма.

Двата тима започнаха равностойно в четвъртата част. След това иберийците набраха инерция и излязоха напред. Грешка в нареждането в полето на родните представители и червен картон за Силвано Пранди увеличиха преднината на съперника. Цветан Соколов и съотборниците му отново излязоха от ситуацията и изравниха за 9:9. Португалският сервис и защита за пореден път в мача усложниха положението. Разликата от четири точки бе стопена от нашите, след което последва догонване. Нови силни изяви на Цветан Соколов поведоха България напред, до края геймът просто бе доигран и волейболистите на Силвано Пранди записаха третия си успех в европейското първенство.

Най-резултатен бе Цветан Соколов със страхотните 33 точки (3 аса, 2 блокади), 13 точки добави Тодор Скримов (1 ас, 1 блокада). За съперника Алешандре Ферейра приключи с 22 точки (2 аса, 1 блокада), Марко Ферейра реализира 16 точки (4 блокади).

Българите имат в актива си 9 точки (3 победи) и излизат начело във временното класиране на групата, акцентира "БГ Волейбол".

Днес (15 септември) родните национали почиват. В понеделник (16 септември) "трикольорите" се изправят срещу домакина Франция.

САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Телците да бягат от ласкатели, Раците да очакват нови запознанства САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Телците да бягат от ласкатели, Раците да очакват нови запознанства
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)