Ердоган се отметна: Турция няма да ратифицира членството на Швеция в НАТО преди октомври
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турция няма да ратифицира членството на Швеция в НАТО преди октомври, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, предаде Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.
Във вторник сутринта CNN Türk съобщи, че турският парламент ще ратифицира членството на Швеция до края на идната седмица, след като Ердоган изненадващо даде съгласието си за влизането на Швеция в Алианса и това бе оценено като историческа стъпка. Съгласието на Анкара е получено срещу правото да получи изтребители F-16 и ускоряване на членството на Турция в ЕС. Очевидно обаче Ердоган отново е променил мнението си.
Ето какво пише в комюникето, прието днес от лидерите на страните членки на НАТО на срещата във Вилнюс: "Предстои формалното присъединяване на Швеция към НАТО, но след решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да се съгласи на членството на скандинавската страна членките на Алианса "приветстват Швеция като пълноправен член" и "приветстват споразумението, постигнато между генералния секретар на НАТО, президента на Турция и премиера на Швеция".
Предстои присъединяването на Швеция да бъде ратифицирано от турския парламент. Малко вероятно е обаче да има промяна след поетия от Ердоган ангажимент на най-високо ниво и след като фактическият му коалиционен партньор, Партията на националистическото действие, обяви, че не вижда достатъчен напредък в Стокхолм по исканията на Анкара, но решението остава в ръцете на държавния глава, казват още от срещата на върха във Вилнюс.
"Оценката ми на това, което наблюдаваме в последно време, е, че турската външна политика е объркваща", казва пред АРД Мартин Ердман, бивш посланик на Германия в Турция. Той дава пример с поведението на президента Ердоган непосредствено преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс. Първо турският държавен глава настоя страната да бъде приета в Европейския съюз (ЕС), а няколко часа по-късно се отказа от това си искане.
"Трудно ми е да разпозная някаква стратегия", казва Ердман по адрес на поведението на Анкара. "В момента виждаме политика на люшкане по отношение на Русия, НАТО и Украйна. Това е ad hoc политика, често съобразена с моментното състояние", допълва той.
Според германския дипломат международният натиск върху Турция по отношение на приема на Швеция в НАТО е бил толкова голям, че Ердоган не е имал друга опция, освен да склони. Но всъщност турският президент е успял да постигне главната си цел в спора за членството на Швеция в Алианса: той е принудил Запада да се отнася по-сериозно към Турция и нейните интереси, пише Сузане Гюстен в "Тагесшпигел".