Авторът на "Българските паметници" - с най-любопитното от книгата в "Часът на Милен Цветков"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Писателят Иван Първанов - автор на премиерната книга "Българските паметници" гостува снощи в предаването "Часът на Милен Цветков", където разказа някои от най-любопитните моменти от патриотчната книга, посветена на историите на повече от 300 български монументи у нас и по света. Първанов е автор на още шест документални тома, които са на пазара с логото на издателство "Милениум": "Децата на диктаторите", "Любовниците на властта", "Кремъл - власт и смърт", "Мавзолеи, гробници, мумии", "Свещеният джихад" и "Атентатите на ХХ век".
"Българските паметници" е уникален за пазара илюстрован, цветен албум, изпълнен с интересна информация не само за бронзовите и каменни фируги, но и за историческите личности, които изобразяват. Луксозният том е тиражиран от издателство "Милениум" и излиза с подкрепата на ЗАД "Армеец".
Цялото интервю на Иван Първанов в популярното предаване на Нова тв, можете да видите тук: Възхвалявани и поругавани: Непознатите истории на българските паметници
На въпроса на водещия "Коя е най-шокиращата история, свързана с някой от представените 300 паметника?", авторът се спря на моменти, свързани с изграждането на паметника "Шипка" и паметника на Васил Левски в София:
"За паметника "Шипка" първоначално идеята е била лъвът, който се намира на северната фасада да бъде поставен на върха на монумента и да гледа на североизток. Когато румънците разбират, пращат дипломатическа нота, че ако лъвът остане там, ще обявят война на България, защото виждали в този символ завоевателни намерения към тяхната страна. Фердинанд заповядва да го поставят да гледа в друга посока. Обръщат го на Запад, по същия начин реагира Сърбия, обръщат го след това на юг, но пък Гърция и Турция започват да дрънкат оръжия. Накрая Фердинанд казва: Поставете лъва да гледа на Изток, там поне рибите в Черно море няма да ни закачат.
Интересна е и историята, свързана със строителството на паметника "Шипка", било е през зимата и наетите строители се разбягват заради суровите условия. Тогава молят един млад, но вече доказан майстор да се заеме с работата - това е Пеньо Атанасов-Бомбето, тогава само на 23 г. При него отива лично възрастен опълченец, за да го помоли да се захване с градежа, казал му, че мечтае да види паметника завършен, преди да си отиде от този свят. Тогава Пеньо Бомбето приема предизвикателството и успява да се справи. Самият майстор и неговата бригада, също като воините, на които е посветен паметникът, проявяват истински героизъм по време на работата на високия старопланински връх, но за "благодарност" Бомбето дори не е поканен на откриването от тогавашната власт...
Левски е личността, която има най-много паметници у нас и по света, те са 132. Има такива дори в далечни страни като Куба, Аржентина и Япония. Озадачаващ момент е, че чорбаджи хаджи Иванчо Хаджипенчович - един от хората, които подписват смъртната присъда на Левски прави голямо дарение в кампанията по събирането на средства за построяването на монумента. И не само това, ами си купува и терен за къща срещу терена, определен за паметника. Това за мен е необяснимо - нещо като реакцията на убийците, за които се знае, че винаги се завръщат на местопрестъплението", възкликна авторът. "Мъчила го е съвестта, това е!", обобщи Милен Цветков.
Тази вечер Иван Първанов ще бъде сред гостите на "Нощен Хоризонт", където ще сподели подробности около написването на забележителната книга. Тя излиза с подкретата на Застрахователно акционерно дружество "Армеец".
Книгите на издателство "Милениум" можете да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на email: [email protected] или през сайта www.milleniumbg.eu. При поръчка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Ще откриете атрактивните заглавия и на столичните aдреси: ул. "Николай В. Гогол" 24, ет. 1, ап. 1А и бул. "Княгиня Мария Луиза" 92, ет. 3.