Адвокат: Правосъдният министър е длъжен да предложи главен прокурор, ВСС изгуби легитимност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Допускам, че ВСС ще продължи с процедурата за избор на нов главен поркурор. Министърът на правосъдието е длъжен да предложи конкурентна фигура, така че поне да имаме избор.Това заяви пред БНР адвокат Адела Качаунова - директор на Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет.
Тя отбеляза изтеклия мандат на ВСС и подчерта, че органът е изгубил легитимност:
"Това, че продължава да действа с този изтекъл мандат - вече става нетърпимо положение".
"Спорно е дали това е приложимата законова процедура - за 7-дневния срок за откриване на процедура за избор на нов главен прокурор и за назначаването на сега действащия изпълняващ длъжността Борислав Сарафов. /.../ Това е четене на закона с грешната аналогия. Запълване на празноти в закона, които няма как да бъдат запълнени по този начин, защото разрушават дори малкото доверие, останало в този орган, или в изпълняващ функциите главен прокурор. Този ВСС първо не трябваше да пристъпва към така измислената процедура, която не е правилна, но по същия начин не може да пристъпва и към избор на следващ главен прокурор", изказа мнението си адв. Качаунова в интервю за предаването "Преди всички".
Според нея и най-добрата процедура може да се употреби превратно:
"Каквото и да се напише най-добро в който и да било закон, това е възможно да се случи. Виждаме, че и тук те са царе на това - на превратното прилагане на процедури. Делегитимен е този ВСС, защото тези плаващи мнозинства силно зависят от политическата обстановка и волята на неявните господари".
По думите й вече е видимо и за обикновения човек, че има политическа намеса в съдебната власт и няма достатъчно воля тя да бъде прекратена.
Изборът на висши представители на съдебната власт не трябва да е толкова силно обвързан с политическата обстановка в държавите, категорична е адв. Качаунова и добави обаче, че това е така не само у нас.
Според нея час по-скоро парламентът трябва да пристъпи към избор на нов ВСС:
"Съгласно новоприетите текстове в НПК те трябва да направят това в 3-месечен срок. В общественото пространство не виждаме обсъждане на това. Сякаш изобщо няма започнал разговор в тази посока".
По думите й новите конституционни уредби изглеждат много далече във времето:
"Не ги виждам да се осъществят. Този парламент е с несигурен живот. Дори да има такива конституционни реформи, те могат да предвидят, че ВСС ще продължи до края на изтичането на неговия мандат и след изтичането му ще се приложи новата процедура. Няма защо да се измисля нова процедура за всеки следващ състав, така че нито един да не изкара пълен състав, както сме виждали назад във времето. Това е въпрос на преценка на законодателя и нищо не възпрепятства то да стане по този начин".