Адвокат Росен Димитров: Ако Гешев имаше правата на Летиша Джеймз, лично щеше да разследва "Nexo"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Представяте ли си какво би станало у нас, ако Иван Гешев се появи в медиите и подобно на Летиша Джеймз заяви, че дадена компания не се е регистрирала в неговия офис и се държи некоректно с инвеститорите, лъже ги? Какво би станало, ако той започне разследване? Няма ли прогресивната либерална общност да блокира София на десетата минута? Ето затова казвам, че българският главен прокурор е с осакатени правомощия да създаде, образува и води каквото и да е разследване срещу когото и да е", това твърди пред Брейкингнюз адвокатът Росен Димитров.
Той коментира и гласуваните от парламента на първо четене поправки в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които се въвежда механизъм за разследване на главния прокурор.
"Тези промени ще отидат единствено в кошчето за законодателен боклук. Ако трябва да се изразим с конституционен език тези промени ще “умрат“ с умирането на легислатурата на настоящия парламент. Тоест, тези промени ще умрат в зародиш, преди да видят бял свят", уточни Димитров.
"Интересното е обаче, дали творците им съвсем умишлено не ги сътвориха, знаейки че няма как да бъдат гласувани от този парламент поради липсата на технологично време те да бъдат обсъдени в комисии и гласувани на две четения? Едва ли случайно и депутатите на “Промяната”, които са най-активни по темата за разследването на главния прокурор точно при гласуването на тези промени си намериха друга работа и не бяха в зала, за да ги гласуват", коментира топ адвокатът.
"За да стигнат до Конституционния съд тези промени трябва да излязат от парламента. За да излязат от там – трябва да има кой да ги гласува и да има парламентарно време. При липсата на предходните две предпоставки, както вече казах, те ще “умрат“ в стадия на гласуванията. Но пък създателите на този правен буламач ще могат да се бият в гърдите по време на предизборната кампания през март, че са създали промени, които не са били приети по вина на парламента", поясни Димитров.