ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Акад. Андрей Каприн не вижда връзка между коронавируса и склонността към злокачествени заболявания. Вече сме постигнали популационен имунитет, смята ученият.
Хората, които са били болни от COVID-19, не се разболяват от рак по-често от останалите, твърди акад. Андрей Каприн, главен онколог на свободна практика към Министерството на здравеопазването на Русия, генерален директор на Националния изследователски център по радиология, академик на Руската академия на науките. Това означава, че коронавирусната инфекция, за разлика например от човешкия папиломен вирус, не е фактор, който повишава риска от рак.
"Засега няма такива големи проучвания - казва Андрей Каприн в интервю за руска агенция. - COVID-19 стана не толкова смъртоносна болест. Мисля, че вече сме постигнали популационен имунитет. Най-вероятно коронавирусът ще стане като грипа. Рак? Не намираме, че хората, които са имали COVID-19, са по-склонни да се разболеят от рак."

Каприн признава, че коронавирусът може косвено да повлияе на ситуацията с онкологичните заболявания, тъй като поради епидемиологичната обстановка клиничните прегледи бяха спрени за известно време и хората не успяха да установят, че имат предраково заболяване или вече са развили онкологичен процес.
В същото време европейски доклад, публикуван от специализираното издание „Лансет онколъджи“, бие тревога, че в следващото десетилетие Старият континент е заплашен от епидемия от онкологични заболявания. Това се дължи на пропуснатите около 100 милиона профилактични прегледа по време на пандемията от COVID-19 и пренасочване на работата на лабораториите към търсене на коронавируса. Увеличават се данните за пациенти, диагностицирани в напреднал стадий на рак в сравнение с периода преди пандемията. Всеки втори с онкологично заболяване не е получил навреме нужното му лечение - операция или химиотерапия.
"Смятаме, че са били пропуснати приблизително един милион случая на рак в Европа по време на пандемията - казва проф. Марк Лоулер от Куинс юнивърсити в Белфаст, водещ автор на изследването. - Сега се надпреварваме с времето, за да открием тези пропуснати заболявания."