Друг веселяк от града под тепетата кръстил любимеца си Айляк
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пловдивчанин кръсти кучето си Айляк и може да претендира за съавторство в концепцията за Европейска столица на културата през 2019 г. В нея айлякът фигурира като утвърден начин на живот в Пловдив.
С тази концепция Пловдив спечели титлата „Европейска културна столица” преди две години, а кучето Айляк е регистрирано с това име в общината още през 2012-а. Животното е мъжко и е оборудвано с чип по всички неайляшки правила, разказва "Марица".
Наред с банални имена като Арес и Айк пловдивчани дават на домашните си любимци названия, зад които стоят поетични, музикални и дори геополитически пристрастия. На ул. „Полет” например живее женско куче, което се обръща на „Ан-ти-Азия”, а двама нейни побратими носят името на Байрон. Има и животно, регистрирано като Брамс.
Широко застъпена е слабостта към чуждите имена от типа Арчибалд, но един стопанин е решил да внесе и роден вкус, кръщавайки любимеца си Арчи-Митко. В регистъра на домашните кучета са вписани и наименования, които не дават отговор на въпроса как всъщност хората казват на кучето си. Такъв е казусът на Багатур Тракиян Мирмидон.
Киното и неговите герои също са представени в кучешкия свят, защото на ул. „Благовест” лае четириного, кръстено Джак Спароу. Името Зоро е направо масово. Има и препратки към римската история, защото е регистрирано и куче на име Марк-Антоний, а на Нерон се обръщат поне трийсетина опашати.