АКТУАЛНО! Топкардиологът Сотир Марчев за двойния стандарт на храните и трите основни неща, които ни убиват
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Храните в България категорично се различават като качество и съдължание от тези в Австрия, Германия и САЩ. Това е така, защото законите в отделните страни са различни. Това заяви пред сутрешния блок на БТВ топкардиологът Сотир Марчев.
„Във всяка страна допустимите законно проценти на съдържание на трансмазнини са различни – разяснява доктор Марчев. - В Дания например са разрешени до 2 процента трансмазнини, докато в Австрия и Германия разрешеният процент е различен.
Три основни неща ни убиват – обездвижването, трансмазнините и добавената захар в напитките. У нас безаклохолните са правят с глюкози, което е още по-лошо. Напитките с добавена захар не засищат, а разяждат, което е още по-лошо. Става като наркоманията, искаш още и още. Това ни убива.
Потребителите имат силата да променят поведението на пазара. Корпоративните потребители дори имат по-голяма сила. Ето, като пример, от болниците добавихме искане в законите, че не може да ни се доставят храни с трансмазнини.
Не сме изненадани от последното изследване за двойния стандарт на храните, тъй като сме наясно с този проблем. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
„Лошото е, че се създават предпоставки да се смята, че в България хората могат да се заблуждават, че продукт, купен тук, като качество е същия като на Запад, а фактите говорят обратното. Истината е, че върху етикетите на самите продукти е описано, че са изработени по различни стандарти. Двойният стандарт е обявен на етикета. Например в шоколада в Германия има повече какао и това си е посочено.
Ако исканите промени влязат в сила в рамките на година, разликата в съдържанието на продукта ще принуди производителя да смени и името.
20-30 години няма регулация на цените в България. Мисля, че по-често трябва да се правят проучвания за влиянията на пазара. Да се изследват различни компоненти и елементи, които се отразяват на пазара.
Ако се сравнят нещата с Австрия например, ще се види, че огромна част от продуктите купени в Австрия са по-високи същите, които са купени в България.
Има различни пазарни трикове и методики, които не винаги са лоши. Посредством тези методики цената може да е различна в зависимост от това в кой период от годината сме например.
Законите определят нещата. Продуктите чисто нормативно не са вредни за здравето, тъй като всичко е в рамките на позволено от закона.
Ако нещата се развият както трябва, премахването на двойния стандарт законно трябва да стане до май 2019 година“.