ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Десетилетия наред малката и планинска Албания беше ней-изолираната страна в Европа, но 26 години след падането на комунизма се оказва, че се е превърнала в най-големия производител на марихуана на континента. В планините Круя, разположени в централна и северна Албания, селяни масово отглеждат марихуана, за да се издържат. Мнозина са започнали да гледат наркотици след като са изкарали години на гурбет в Гърция. На европейския пазар от марихуана се печели добре. Два килограма трева се продават за 600 евро – цената на тон пшеница. Албания стана и основен транзитен път за кокаина от Южна Америка, както и за афганистански хероин, пренасян за Европа.
Адриатическото крайбрежие на Албания предоставя чудесни възможности за контрабандна търговия. Международния натиск върху правителството да ликвидира полетата с марихуана се засилва и се обвързва с желанието на Албания да влезе в ЕС. Планинските и каменисти терени, засети с марихуана, са трудно достъпни за полицията. А крайбрежната ивица е на по-малко от 100 км от Италия и е врата и към останалата част от западна Европа. Бизнесът се контролира от банди, но продукцията се осигурява от изпаднали в безнадеждност селяни. Теренът е такъв, че дори италианските военни хеликоптери, които облитат района, за да подпомагат албанските си колеги, трудно могат да забележат канабиса. От началото на годината полицията е провела над 1250 операции и е унищожила над 2,3 млн. растения канабис, посочва Алтин Като – ръководител на службата за обществена сигурност. Повече от 250 души са били арестувани, а други 100 се издирват.
Мобилизираните в кампанията 8 900 полицаи са иззели повече от 9 тона канабис. Заплашени от разкриване, селяните прехвърлят плантациите на още по-недостъпни места. Освен това са се насочили към холандски сорт, който дава по няколко реколти годишно. Дори и да открият плантацията от въздуха, на полицаите са нужни часове, за да се доберат до нея. Водят ги издайнически знаци като водопроводни тръби, прокарани из трънливия терен. Трафикантите печелят няколко пъти повече от селяните, които си докарват от 2000 до 5000 леки на ден (15-35 евро). Продаван за 200-300 евро килото в Албания, канабисът стига 10 пъти по-висока цена в Гърция и Италия. През 2014 година полицията започна прочистване в южния град Лазарат, наричан „кралството на канабиса”.
Според италиански доклад, годишно там се произвеждат 900 тона канабис с пазарна стойност 4,5 милиарда евро, което го прави една трета от брутния вътрешен продукт. В търговията са замесени и корумпирани полицаи. Досега са били повдигнати обвинения срещу двадесетина, а политиците си отправят взаимни обвинения, че са свързани с трафикантите. Десницата обвинява сегашното социалистическо правителство, че превръща Албания в „европейска Колумбия”.
Премиерът Еди Рама изтъква, че когато десните са били на власт, въобще не са се занимали с проблема в Лазарат. Американският посланик в Албания Доналд Лу неотдавна каза, че „има политици, които се облагодетелстват от връзките си с нарко трафикантите”. „Наясно сме, че има няколко депутати и кметове и кандидат-кметове, които са били осъждани за наркотрафик в държави от ЕС”, подчертава посланик Лу. Същевременно Лу оценява високо усилията за прочистване на райони с марихуана и белезите на настъпваща промяна. В необичаен доклад през юни т.г. италианската агенция за борба с наркотрафика съобщава за спад в залавяните количества канабис. Стефан Ципа – албанският зам.вътрешен министър, е категоричен, че страната е решена да изчезне от европейските карти с маршрути за трафик на наркотици.