ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Управляващите в Белград са ангажирани с мирна политика и ще реагират с мирен, откровен и търпелив отговор на изявленията на косовския президент Хашим Тачи, че Прищина ще реагира на „заплахите на Сърбия, както преди 19 г.“, с „пушки“. Това увери държавният глава на западната ни съседка Александър Вучич, съобщава белградското електронно издание Srbja Danas, цитирани от "Фокус".
Вучич подчерта, че войната не е донесла никому нищо добро и че Сърбия не се нуждае от такава. „Аз съм почти сигурен, че няма да има война, защото говоря от името на Сърбия и от това на голяма част от сръбския народ, а президентът на Република Сръбска Милорад Додик - от името на друга част на нашата нация", заяви Вучич заяви пред репортери в Мостар, където пристигна за откриването на 21-то Международно икономическо изложение.
Сръбският президент подчерта, че изявлението на Тачи трябва да се тълкува по-внимателно, защото всъщност е насочено към събитията, които преди 19 г. са довели до премахването на границата между двете страни на албанската нация.
„Бих искал да помоля някои от международната общност да кажат какво мислят за това и дали Сърбия е била атакувана през 1999 г. Не обичам да се занимавам с оръжия и пушки като Тачи. Той ще продължи да го прави, но не пушки, а самолетите на някои други разрушиха Сърбия ", допълни Вучич.
„Искаме свобода на движение, обмен на знания, по-интензивна търговия с Прищина и по-добри отношения, а те нека си говорят каквото си искат. Да се борим и да покажем кой е по-силен – това не е в ума ми и не искам да реагирам така", категоричен бе сръбският държавен глава.
В понеделник президентът на Косово Хашим предупреди, че на „заплахите от Сърбия" ще бъде отговорено с „пушки".
„Ще реагираме на тези заплахи точно както реагирахме преди 19 г. - с пушки", закани се Тачи в реч, изнесена на наблюдателната кула в Кошаре по повод годишнината от битката между тогавашната югославска армия и Армията за освобождение на Косово (АОК).
През април 1999 г. югославската армия стартира операция, за да предотврати влизането на територията на тогавашната провинция Косово и Метохия на членовете на АОК. Сраженията при Кошаре завършват на 10 юни 1999 г. с подписването на Договора от Куманово. Косовските албанци отбелязват деня, в който - според тях – „границата между албанските земи е окончателно премахната".