Алексис Ципрас се страхува от криза с Турция, но все още атакува Македония
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гръцкото правителство, ръководено от министър-председателя Алексис Ципрас е повече от притеснено от задаващата се на хоризонта криза с Турция, съобщава Християн Станоевич от македонското електронно издание Фактор, цитирано от Фокус.
В тази връзка премиерът на Гърция подчерта, че спорът за името на Македония най-накрая трябва да бъде решен след повече от две десетилетия на напрежение, за да може Атина да остане фокусирана върху по-големите предизвикателства, произтичащи от „агресивната" външна политика на Анкара.
На Ципрас му е ясно, че не може да бъде успешен едновременно на всички фронтове, но очевидно това не е някакъв проблем за гръцката опозиция, която лекува всички политически разочарования на гърба на Македония.
Именно върху тази националистическа концепция са построени всички червени гръцки линии срещу Македония, срещу съседа, който няма власт, който не е член на международни организации като НАТО и Европейския съюз, който няма мощна армия, но същевременно който - според гърците - е заплаха за териториалната цялост на страната им. Ако Македония е заплаха за Гърция, тогава Турция трябва да бъде обявена за неин смъртен враг, съдейки по сегашното състояние на отношенията между Атина и Анкара.
Двамата гръцки войници, заловени на турска територия, остават задържани, а реториката в Анкара все повече се изостря. В същото време не видяхме нито един националистчки протест в Гърция срещу Турция, нито заплахи на гръцки политици срещу турския президент Реджеп Ердоган или някой друг турски политик – такива, каквито отправя Кириакос Мицотакис срещу Македония например, отбелязва Станоевич.
Гърция има шанс да подобри позицията си на международната арена с компромисно и достойно решение с Република Македония в спора за името и деблокиране на евроинтеграционния процес на северния си съсед. След това тя ще може да концентрира дипломатическите си усилия към Турция, за което ще получи и по-голяма подкрепа от съюзниците си, които ще трябва да отсъдят как да се подобрят отношенията и да се стабилизира целия регион на Балканите, в Егейско море и отвъд него.
Точно такъв вид компромис бе предложен от умерените гръцки политици, анализатори и журналисти – при това още преди задържането на двамата военнослужещи на Атина. Още тогава те осъзнаваха, че отношенията с Турция ще се проблематизираат и че именно източият съсед на Гърция, с когото имат сложни отношения в Егейско море, е много по-опасен от малката и бедна Македония.
Дали в Гърция ще надделее разумът и дали накрая гръцката общественост ще захвърли национализма, омразата и стереотипите в миналото, ще стане ясно в близко бъдеще, когато преговорите за името ще бъдат ускорени с надеждата, че ще се стигне до качествено решение, което няма да унищожи достойнството на македонския народ.