ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Достатъчно е да погледнем внимателно света, за да ни стане ясно, че лекото оръжие е ключов инструмент за разпространението на насилието. Навсякъде – във войната в Мали, в украинския конфликт, в създаденото от Ислямска държава царство на терора, в разпадаща се Либия – стрелковото оръжие изпълнява ролята на маслото, което се налива в огъня. По тази причина има смисъл да обърнем внимание на последния брой на "Обзора за леки оръжия" - ежегоден доклад, посветен на влиянието на стрелковото оръжие /пистолети, карабини, автомати, леки картечници/ върху насилието по света.
Хубаво е този доклад да бъде прочетен изцяло: всяка негова глава нагледно демонстрира как тези оръжия влияят на различни опасни явления – от бракониерството в Африка до бунтовническите групировки в северно Мали. Но някои от тезите в него трябва да предизвикат особено силен интерес у хората, които се вълнуват от проблемите на националната сигурност, отбранителната индустрия и противодействието на насилието. Търговията със стрелково оръжие /както законна, така и незаконна/ процъфтява В периода от 2001 до 2011 г. "обемът на търговия с леки оръжия почти се е удвоил" и продължава да расте. През 2012 г. е било продадено стрелково оръжие на стойност 5 милиарда долара – това е най-високата цифра от 2001 г. Както се и очаква, лидер в тази сфера са САЩ. Те изнасят и внасят повече леки оръжия, отколкото която и да е държава по света. Сред големите износители единствено Белгия е свила своя износ в периода от 2001 до 2012 г. Днес явно са настъпили щастливи времена за продавачите на оръжия. Кой знае колко високи биха били тези показатели, ако към тях можехме да прибавим незаконния оръжеен бизнес. Появяват се нови възможности Глобалните тенденции не само ни принуждават да преосмислим структурата на международната сигурност, но и откриват нови възможности за производителите на леки оръжия. Както се отбелязва в доклада, урбанизацията, довела до увеличаване на добива на ресурси, създава необходимост от контрол и осигуряване на безопасността. Това привлича в зоните за добив на ресурси въоръжени структури – от силите за сигурност до престъпни групировки и частни охранителни компании.
В крайна сметка, въпреки разпространенията на оръжия, нивото на сигурност в развиващите се територии намалява силно. Нещо повече вероятността от ескалация на конфликтите само се увеличава, тъй като мнозина използват стрелковото оръжие за престъпни цели. Не трябва да избързваме с изпращането на леки оръжия за съюзниците Най-добре по този въпрос са се произнесли Елиъс Грол във "Форин полиси": "Оръжието, доставено на приятелски страни, има неприятното свойство след 10, 20 или 30 години неочаквано да се окаже в ръцете на враговете". Така, според него, оръжията, с които САЩ са снабдявали кюрдите, се е оказало в ръцете на Ислямска държава.
След разпадането на Съветския Съюз неговите оръжия плъзнаха по цял свят и в момента се използват на Балканите, в Мали и Либия. Вероятно си струва отбранителната промишленост да създаде такова стрелково оръжие, които биха могли да използват само тези, за които то е предназначено. Стъпки в тази посока вече се правят, но те явно не са достатъчно.