ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Армията на САЩ завърши изтеглянето на техника и сили от базата си в столицата на Нигер Ниамей. Това се случи в рамките на споразумения между страните, съобщава The Voice of America.
"Министерството на отбраната на Нигер и Министерството на отбраната на САЩ обявяват, че изтеглянето на американските сили и оборудване от база 101 в Ниамей е завършено“, се казва в изявление на двете държави.
Последният полет с американски военен персонал трябваше да излети от Ниамей вечерта в неделя, 7 юли.
Американските войски също трябва да се изтеглят напълно от Агадез в Северен Нигер до 15 септември. Тази дата за изтегляне на силите на САЩ е определена от военните лидери на тези страни.
Както съобщи AFP, началникът на щаба на нигерската армия Маман Сани Киау и американският генерал Кенет Екман присъстваха на церемонията по напускане в базата.
Общо присъствието на САЩ в базата беше около 950 войници, а 766 американски войници напуснаха Нигер, след като военните наредиха напускането.
"Американските сили сега ще се съсредоточат върху напускането на авиобаза 201 в Агадес“, казват представители на двете страни в изявление.
САЩ имаха няколкостотин войници, разположени в Нигер като част от антиджихадистки мисии в няколко западноафрикански държави от Сахел, включително голяма база за дронове близо до Агадез.
Нигер вече нареди изтеглянето на войските от Франция и засили връзките си с Руската федерация, която предостави инструктори и оборудване.
През май Reuters писа, че руски войски са влезли във въздушна база в Нигер, където са разположени американски войници. Стана известно, че руските военни не се смесват с американските, а използват отделен хангар в авиобаза 101, разположена до международното летище Диори Хамани в Ниамей.
По-рано в събота германското министерство на отбраната също обяви, че ще прекрати операциите във въздушната си база в Нигер до 31 август, след като преговорите с военните лидери се провалиха.
Трябва също да се отбележи, че подобни промени са настъпили в съседните африкански държави Мали и Буркина Фасо, които също се ръководят от военни лидери.