ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
50 американски войници и офицери са пристигнали в сирийския град Айн ал Араб на границата с Турция, съобщи РИА Новости, позовавайки се на телевизия „Ал Маядин“. Официалната версия гласи, че военните са пристигнали в района, за да помогнат на кюрдите в борбата срещу „Ислямска държава“, уточнява кореспондент на телевизията.Американските войници са преминали сирийската граница през КПП „Байнар“ на границата с Турция.
Според телевизията част от войниците обаче са пристигнали в град Камишли, който се намира на 320 км източно от Айн ал Араб.
В края на октомври президентът на САЩ Барак Обама даде съгласие за изпращане на американски военни в Сирия за подкрепа на кюрдите в борбата им срещу джихадистите.
Още тогава членове на Демократическата партия в САЩ се обявиха срещу решението на президента Обама да изпрати бойци от специалните части в Сирия. Според члена на сенатската комисия по външни работи Крис Мърфи това решение поставя САЩ на опасна плоскост в гражданската война в Сирия, на която не се вижда края.
Той и други демократи са убедени, че изпращайки неголям отряд американски военни Вашингтон рискува да въвлече страната в открит военен конфликт с президента на Сирия Башар Асад. Те дори припомнят, че това решение противоречи на собствените думи на Обама на 10 септември 2013 г.
Сенатор Брайън Шац нарече изпращането на членовете на спецчастите "стратегическа грешка". САЩ не могат и не трябва да са на фронтовата линия в Сирия, написа в лично писмо до Обама сенатор Мартин Хайнрих. Той подчерта, че изпращането на военни, приближава САЩ до фронтовата линия на въоръжения конфликт, за което би трябвало да има разрешение от Конгреса.
Законодателите подчертават, че по конституция само Конгресът има право да обявява война. Обама казва в своя защита, че не му е нужно съгласуване с Конгреса, тъй като може да се възползва от разрешението на Конгреса за изпращане на военни сили срещу терористи от 2001г, което бе прието веднага след атентатите на 11 септември.
Президентът даде разрешението си за изпращане на до 50 членове на специалните части в северна Сирия, където да помагат на местните въоръжени бунтовници в борбата срещу радикалната ислямистка организация "Ислямска държава".
Москва и Дамаск обаче изразиха опасение, че тези командоси най-вероятно ще помагат на бунтовниците да бъде свален от власт президента Башар Асад.