BG EN

Американско електромагнитно оръжие може да промени изкуството на войната

Технологии

Американско електромагнитно оръжие може да промени изкуството на войната

18170
на 25.06.2016
Американско електромагнитно оръжие може да промени изкуството на войната
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Американските военноморски сили продължават извън светлините на прожекторите да разработват ново оръжие, което може да промени начина по който се водят войни. Наречено „рейлгън” (railgun), то няма да разчита на експлозивни заряди за изстрелване на снарядите си, а на огромно количество електромагнитна енергия и система от медни релси. Самият снаряд, разчитащ само на генерираната кинетична енергия, чрез няколко перки в задната си част ще може да бъде насочван към движещ се обект – вражески кораб, дрон или вече летяща балистична ракета. Учените очакват скорост на движение към целта от порядъка на 9100 км/ч, което е 7 пъти повече от скоростта на звука, и обсег от 160 километра.

препоръчано
свързани новини

„Рейлгънът е революционен в скоростта на снаряда”, заяви директорът на програмата в Службата за военноморски проучвания на Пентагона Том Броучер, интервюиран от АФП. Според него барутните оръжия са достигнали оптималните си възможности, докато електромагнитните тепърва ще ги разкриват. Това футуристично средство е малък пример за повече или по-малко оповестявани проекти от подобен род в САЩ.

До момента разработката на рейлгъна е струвала 500 милиона долара. Освен всичко, високоскоростните снаряди са пригодени да могат да бъдат изстрелвани и от нормални 5-инчови оръдия, каквито са на въоръжение в американските военноморски сили. Направата на един от тези снаряди струва 50 000 долара, което е значително по-малко от ракети с насочване като „Томахоук”, чиято производствена цена достига 1 милион долара за една. Така рейлгъна може да се превърне в жертва на собствената си иновация, тъй като според част от ръководителите на Пентагона ще е далеч по-изгодна само направата на снарядите за нормалните оръдия.

Към момента самото електромагнитно изстрелващо устройство изисква 25 мегавата енергия. Нужното пространство за генерирането й изключва използването на много варианти за превозни средства, върху които оръдието да бъде монтирано. Затова и сегашните усилия на американците са да направят технологията по-компактна. Целта е рейлгънът да бъде закачен за новия кораб-разрушител „USS Zumwalt”, който е способен да произвежда нужната енергия. Огромната мощ, произвеждана от електромагнитния заряд, е довела до няколко провала при по-ранни версии на оръжието. В момента учените работят върху дуло, което да може да издържи няколко хиляди такива изстрела.

Армията на САЩ има намерение да използва технологията не само във военноморските си части, но липсата на компактност все още не позволява вграждането й върху танкове и други подобни преносители. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО) Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 105
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК