Анализатор: Режимът на Радев следва путинската стратегия. Правителствата му са политически неадекватни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По принцип новогодишните речи на президента не са за коментиране. Но не мога да приема, че през 2021 бил свален "старият режим", който сега се бил „съпротивлявал на промяната“. Режимът на Радев не е показал нищо по-различно от предишния "стар режим". Това коментира анализаторът доц. Момчил Дойчев, който е преподавател в департамент „Политически науки” на НБУ и съпредседател на Атлантическия съвет на България.
Режимът си е същият и дано не се влошава, за което има вече много признаци и поради политическата неадекватност на Радевите правителства, и поради влошената международна среда, в която режимът на Радев показва, че следва плътно путинската стратегия за деконструиране на ЕС и НАТО, посочва той.
Отказът от ефективно сътрудничество по линия на НАТО за противодействие на руската агресия в Черноморския регион, енергийната политика - също в услуга на Кремъл, финансовата политика с този мораториум, наподобяващ мораториума на Лукановото БСП малко преди организираният от червената олигархия първи грандиозен грабеж на националното богатство и спестяванията на българите през 1990-1991 г., както и политиката преди втория грандиозен /пост/комунистически грабеж, организиран от Виденовото БСП. Днес участници и наследници в тези ненаказани грабежи са отново на власт. Така че прогнозата не е много оптимистична. А като имаме предвид състава и политическата грамотност и на новото правителство, и на две трети от депутатите в новия парламент, прогнозите още повече се влошават, смята Дойчев.
Дано не съм прав. Дано Новата 2022 г. да промени оценката за българската политическа грамотност от Среден 3 на релси, поне до Добър 3.50 през следващите 4 години! Не зная как да стане това, освен по пътя на Просвещението, от което очевидно се нуждаят поне 80%-90% от българските граждани. По този повод ще цитирам големият немски философ Имануел Кант, който преди почти 240 години пише: Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!, коментира Дойчев.