Ангел Найденов контра на Корнелия Нинова - коментира остро войната й с Мая Манолова и връщането на социалистите в парламента
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Винаги съм гледал на напускането на депутатите от пленарната залата като едно крайно средство, с което се преследва някаква стратегическа цел. Обикновено се търси парламентарна и политическа криза, както и предсрочни избори. Аз обаче не виждам такава логика в действията на БСП", каза Ангел Найденов по повод ултиматума на БСП пред "Фактор". .
"Позицията на левицата за промените в Изборния кодекс в Народното събрание трябваше да бъде едно предупреждение за напускане на депутати, ако управляващото мнозинство не се върне към преразглеждане на направените промени, ако не се беше съобразило с евентуално президентско вето. В тази ситуация, честно казано, не виждам особено полезен ход от това, което правят депутатите от БСП, при положение, че на Националния ни съвет взехме решение народните представители да се върнат в пленарната зала, след като бъдат изпълнени условията ни", каза още бившият военен министър.
"Аз не знам да има хора в ЦИК, които "са на Мая Манолова". Не знам Корнелия Нинова какво иска да махне. Що се отнася до това, дали има война между двете, иска ми се да вярвам, че няма…", коментира Найденов.
"Когато се взимат подобни решения за напускане на парламента, заплатите не играят особена роля. По-важното е, че се установява една практика по отношение на парламентаризма и на парламентарното поведение, това е голямата драма в момента. Аз, честно казано, не знам и защо май месец се разглежда като краен срок за отсъствието на парламентарната група на БСП от пленарната зала. Тук не може да има краен срок, освен ако някой не разглежда изборите за Европейски парламент за такъв. Фактически, има формулирани условия, които определят по-нататъшното поведение на БСП и на парламентарната група, но не се спазват", допълни Найденов.
По думите му поведението на Нинова няма да доведе до криза в БСП. "По-важен е въпросът, че няма нагласа сред обществото и криза, която да доведе до нов вот за Народно събрание. Не виждам връзка между инициативите на БСП, в този случай напускането на парламента, с предизвикването на предсрочни парламентарни избори. Ние сякаш подценяваме решителността и ресурса на сегашното управляващо мнозинство да удържи властта на всяка цена. Вярно е, че европейските избори биха могли да бъдат разглеждани като своеобразен тест за доверие към управлението. Въпросът е доколко изострянето на напрежението влияе върху нагласите на избирателите. Парламентарна криза очевидно няма. Както виждаме, Народното събрание работи и без БСП. Факт е, че отсъствието на най-голямата опозиционна група създава неудобство в парламента и хвърля съмнение в решенията на мнозинството, но нищо повече", каза още социалистът.