Ангел Найденов сензационно пред ПИК: Песимист съм за изборите! Напускането на членове на БСП може да е симптом за много опасно заболяване
Трябваше да се коалираме с ГЕРБ след парламентарния вот
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ангел Найденов е на 56 г., депутат от „БСП лява България”. Бивш министър на отбраната в правителството на Пламен Орешарски. Потърсихме го за коментар на последните събития около масовото напускане на членове на БСП в София.
- Г-н Найденов, 40 социалисти напускат БСП в София, сред които и ексдепутатът Страхил Ангелов и Искра Нейчева – председател на район „Витоша”. Това тревожи ли Ви? От Районния съвет на „Витоша” заявиха, че няма проблем, защото това били единаци.
- Аз не разбирам това равнодушие, с което се отнасят към напускането. Напускането на всеки социалист е тревожен сигнал, още повече, ако става въпрос за цяла организация, както разбирам от публикации в медиите. В това число е и председател на Младежкото обединение, както и разбира се – бивш депутат. Много внимателно трябва да бъдат анализирани причините, които те посочват за своето напускане – в това число и диалога вътре в партията. От друга страна, всеки има може да търси своя път за реализация на своите идеи и намерения – отдавна БСП не е партия, която закрепостява своите членове. Но това не е аргумент, нито извинение за равнодушието или безучастния поглед върху подобни процеси.
- А очаквате ли реакция от националното ръководство на партията?
- Тя според мен е задължителна.
- Как си я представяте?
- Ами най-малкото някакъв опит за разговор с хората, които казват, че са напуснали партията. Някаква форма на диалог и някаква минимална загриженост, защото според мен това може да се окаже не изолиран случай на напускане, не инцидент и не хрумване на няколко човека, а симптом за много опасно заболяване.
- Има ли опасност от сериозен разпад в партията?
- Чак разпад – едва ли, но може да се окаже симптом за един процес на напускане и присъединяване към други формации.
- А тези, които напускат, дали смятат да ходят в други формации, защото те отричат?
- Видях публикациите – че нямало да ходят във формацията на Велизар Енчев, но аз не съм убеден, че няма да отидат. Това общо взето са хора, които са тясно свързани с политиката, и не мисля, че те останат някъде встрани от партийния живот, където и да намерят своята реализация.
- Дали тези процеси не се дължат на лидерски проблем в БСП? Партията като че ли все повече страда от липса на силни лидери.
- Не, все още не мисля, че е проблем на лидерството. Според мен проблемът е в подмяната на облика и размиването на образа, който наблюдаваме от известно време.
- За предстоящите избори дали сте песимист или сте оптимист?
- Песимист съм по-скоро. Дано бъда опроверган, но съм песимист.
- Обективно погледнато – не се вижда голяма надежда, това сочат и социологическите проучвания.
- Не само те.
- Още ли сте на мнение, че БСП трябваше да се коалира с ГЕРБ след парламентарните избори?
- Няма нещо, което да е променило до този момент мнението ми както по отношение на оставката на правителството, така и по отношение формата на коалицията, в който се явихме на изборите, и разбира се – и по отношение участието ни съвместно с ГЕРБ в управлението.
- Защо мислите, че Орешарски не трябваше да подаде оставка?
- Аз бях сред хората, които не мислеха, че подаването на оставка ще доведе до нещо добро, най-малкото в случая за страната или пък за БСП.
- Вие мислите, че това правителство можеше да продължи да съществува въпреки отпадналата подкрепа от ДПС?
- Не това правителство, а правителство - по принцип, което да бъде формирано в предишния парламент. Друг е въпросът колко можеше да продължи да съществува подобно правителство.
- С министър-председател Орешарски?
- Не, не казвам това, но казвам - правителство, излъчено от предишния парламент в това число с участието на БСП. Това е вече много отминал период, но казвам, че това е един от трите пункта, по които имам и съм имал различно мнение от това на мнозинството в Изпълнителното бюро.
- Сега предлаганите промени в Конституцията, касаещи съдебната реформа, бяха априори отхвърлени от ръководството на БСП, без като че ли много да се замисля. Вие как смятате?
- Не, нямате основание за становище за прибързано отношение – напротив. БСП беше ясно заявила своето мнение за стратегията за съдебната реформа, в т.ч. и без да изключва и промени в Конституцията. Но очевидно това, което се предлага, не съответства на първоначалните намерения. До този момент имаме реформа на думи. Имаме едно вторачване в промените в Конституцията като панацея на проблемите в съдебната власт, което не е така. Или най-малкото не е така, ако не са съпроводени с промени в законите, които осигуряват функционирането на съдебната система.
- И все пак можем ли да очакваме промяна в позицията на БСП в процеса на дискусията?
- Не виждам основание за подобна промяна. На какво да се дължи подобна промяна? Ако тя не почива на някакви сериозни аргументи, обвързани с промени в законите и разсейване на съмненията за самоцелност по отношение на това, което се предлага, плюс желание за политическо доминиране в един нов или нови състави на ВСС, промяна в отношението на БСП ще бъде импровизация.