АНТИЧНИ СЪКРОВИЩА: Васил Божков има най-голямата колекция ритони от бронз, сребро и сребро с позлата! Вижте част от зашеметяващите богатства (СНИМКИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-голямата частна колекция с над 3000 хиляди експонати е притежание на Васил Божков. Оценявана е от експерти за над милиард лева. Включва артефакти, датирани между 4 хиляди год. пр. Хр. до VI век след новата ера.
Вчера стана ясно, че Васил Божков, към когото прокуратурата предяви седем обвинения, няма да се прибере доброволно в България. Той обяви, че се страхува за живота си.
Прокуратурата пък изчисли, че държавата е ощетена с 1/2 милиард лв. заради по-ниските такси, които са плащали фирмите на бизнесмена за хазартна дейност.
Според обвинението бизнесменът е предлагал по 10 хиляди лева подкуп на ден на човек от Комисията по хазарта, за да удря конкуренти.
Проверява се и дали печалбите от лотарията са реални и дали тотомилионерите не са фалшиви. При продължаващата акция бяха иззети и ценни картини от колекцията на Васил Божков във вила в парк Витоша.
Днес от компанията му Нова Холдинг се оплакаха от варварско отношение към експонатите, които се съхраняват в офиса и са със статут на музейна колекция. Самият бизнесмен се ожали, че талибани са искали да отнесат в чували античните ценности, които се съхраняват при определени температури.
От офиса изпратиха и снимки с част от експонатите, като изтъкнаха, че в колекция Васил Божков е и най-голямата колекция на ритони от бронз, сребро и сребро с позлата. Произведенията са на ателиета от Персия, Мала Азия и Балканския полуостров. От широк хронологически обхват м/у 6-ти и 2-ри в. пр. Хр.
Чаша глава на овен
Сребърна чаша с позлата във формата на глава на овен. (Първа половина на 5 в. пр. Хр.) Чаша с подобна изработка и с тази датировка няма точен паралел. Вероятно е използвана с ритуална функция.
Сребърен ритон с протоме на козел и изображение на Смъртта на Орфей
(420-410 г. пр. Хр.)
Най-интересното в този уникален ритон е сцената на рога му, изобразяваща „Смъртта на Орфей от тракийските жени“. Протомето е статуарна изработка на козел с хуманни (човешки) черти.
3. Сребърен кантарос със сцени „Смъртта на Орфей“ и „Отвличането на Елена“
(420-410 г. пр. Хр.)
Интересното тук е, че точно под фигурата на Орфей има ясно изписан надпис с името му на старогръцки.
Кантаросите са се използвали се е за пиене на вино