Антон Иванов: Българите ще продължат да плащат една от най-ниските цени за ток в ЕС

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предложеното от регулатора поскъпване на тока с 4,6% средно за страната е умерено с оглед на ръста на общите ценови равнище на пазарите на електрическа енергия, което защитава нашия вътрешен потребител.
Това заяви пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов.
"Българските потребители ще продължат да плащат една от най-ниските цени за електрическа енергия в ЕС. Това са умерени цени за нашия регион", подчерта той.
По думите му годишното поскъпване на електрическата енергия е двуцифрено - значително повече от инфлацията. Цените на енергията се повишиха и тези нива отразяват реалностите, отбеляза Иванов.
Той напомни приетите промени в Закона за енергетиката, които съществено променят условията на пазара на електрическа енергия на едро и дребно. Според него се търсят възможности за компенсации на стопанските потребители.
По думите му пазарът на електрическа енергия на едро е напълно либерализиран, но:
"Това е либерализиран пазар с допълнителни регулации. Основният въпрос е защитата от една страна на домакинствата, от друга страна - на индустрията".
Енергийният експерт подчерта, че темата за енергийно бедните все още стои отворена и все още ще тежи при всички опити да се либерализира пазарът на дребно, което създава диспропорции, които тежат на енергийния сектор и бюджета. Според него този въпрос е ключов за следващите стъпки за нормализиране на доставките и заплащането на тези доставки на електрическа енергия.
"Не всички се нуждаят от такава дълбока подкрепа, която сега се осигурява от държавата".
Вече сме свикнали на политическата употреба на цената на електрическата енергия, коментира още Антон Иванов и обясни:
"Докато имаме регулиран пазар по този начин, ще имаме непрекъсната борба между политически натиск да се "запази социалния мир" и между реалностите на пазара на електрическа енергия в Европа. Това е състоянието".
Той отново подчерта нуждата от това да се въведе механизъм за енергийно бедните домакинства, който да даде възможност да се направят няколко тарифни стъпала, които да натоварват малко повече домакинствата, които не са притеснени да си плащат сметките, за сметка на по-добра защита на онези домакинства, които са в притеснение.
Темата за социално бедните важи със същата сила за ползващите централно отопление, допълни Кремен Георгиев - председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.
"Цените на топлофикациите в обозримо бъдеще няма възможност да бъдат освободени. Те трябва да са регулирани за дълго време напред. Топлофикациите действат в ограничен район, те нямат връзки помежду си с топлопреносни мрежи и т.н. Те имат господстващо положение на пазара в конкретния град, т.е. няма кой да ги конкурира, затова цените им трябва да бъдат регулирани".
Георгиев коментира и технологичните разходи на топлофикациите. Според него за да се промени чувствително процентът на топлинни загуби, трябват огромни инвестиции:
"Нормално е да искат да им се признаят подобни разходи. Ако това се случи, топлофикациите ще могат да направят повече ремонти с по-качествени материали на повече места".
Основната цел на всяка топлофикация е да произведе необходимата топлинна енергия, да плати заплатите, да си направи ремонтите и да си плати горивата, напомни Кремен Георгиев. Според него трябва да има организация за ремонтите.
Той е категоричен, че драма с изравнителните сметки няма.

