ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Апарат на американската Национална космическа агенция (NASA), намиращ се в орбитата на Червената планета, е засякъл загадъчно Северно сияние, достигащо дълбоко в марсианската атмосфера, пише BBC News, цитиран от "Фокус". Сондата Maven е наблюдавала явлението между 20 и 25 декември миналата година. Учените са открили и изненадващо наличие на облаци от прах на голяма височина в атмосферата на Марс. Първоначалните резултати от изследването са представени на 46-тата Конференция за лунни и планетарни изследвания в щата Тексас, САЩ.
Основната цел на Maven е да помогне за разбулването на мистерията, свързана с изчезването на атмосферата и по-голямата част от водата на Марс. “Въпросът е колко вода е изчезнала в кората на планетата и колко - в Космоса. Колко СО2 е изчезнал в кората и колко - в Космоса”, казва научният ръководител на мисията проф. Брус Якоски от Университета на Колорадо.
Яркото ултравиолетово Северно сияние, видяно от Maven през декември, се е простирало в северното полукълбо на Марс. На Земята това явление се причинява от заредени частици, които се удрят в атмосферата и карат газовете да светят. Северни сияния са засичани и преди на Червената планета от европейския космически апарат Еxpress. Това, което озадачава учените сега обаче е, дълбочината на проникване в атмосферата - значително по-дълбоко, отколкото на Земята или където и да било на Марс. Все пак откритието има възможно обяснение. Земята разполага със защитата на магнитното си поле, което обгръща цялата планета, докато Марс е загубил своето преди милиарди години. Това означава, че заредените частици, излъчвани от Слънцето се удрят директно в атмосферата и могат да навлязат по-дълбоко в нея.