ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Археолозите в Кюстендилско подновиха проучването си в района на новия парк "Галерията” в областния град. Финансирането е от Министерството на културата.
"Нарекохме обекта "Галерия 2” и го обследваме за втора поредна година. Целта беше да довършим останалото от предходната и да разширим площта, като търсим решаване на конкретни проблеми. Сега разчистихме трасето на античната улица "Декуманус" - така се наричат улиците с посока запад-изток. За съжаление обаче не можем да проучим нейната цяла широчина, защото част от улицата попада под съвременните пътеки, които минават през парка”, обяви археологът Румен Спасов.
"Тук, на обекта, продължихме да изследваме вътрешната крепостна стена и разкрихме нови участъци. Тя е интересна с това, че е единствената на територията на днешните български земи, нямаме подобно решение като в другите големи градове – Сердика, Одесос, Филипопол. Касае се за следното: в късноантичната епоха 5-6 век укрепеният град Пауталия в равнината с площ 30 хектара е бил разделен на две части чрез изграждане на една нова крепостна стена. Защо се е наложило това и какво се е случило с двете части на града, дали те са продължили да живеят успоредно до един момент и в едната животът постепенно е замрял, а в другата е бил по-дълъг, това са въпроси, на които ние търсим отговори”, добави Румен Спасов.


След приключване откритото ще бъде консервирано и основно античните зидове и крепостната стена. Обектът е с площ два декара и е отреден за археологически прозорец. Проучени са едва една четвърт от него, предава още за археологическото богатство "Струма.бг".
"Много важен момент е и как ще експонираме, консервираме и съхраняваме разкритите паметници. Обектът има дълга история, тъй като е най-старият, в който откриваме най-старите следи на живот на дълбочина три метра. Датират от четвъртото хилядолетие преди Христа, което означава, че поне на фона на сегашните проучвания е доказателство, че Кюстендил има шестхилядолетна история. Много малко градове могат да се похвалят с такова историческо минало”, сподели археологът.


