Асоциация на потребителите защити правителството с решаването на 10-годишната давност на задълженията на 600 000 българи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Асоциацията за защита на потребителите приветства инициативата на народните представители за промени в Закона за задълженията и договорите, с които най-после и у нас ще се въведе абсолютна давност от 10 години за събиране на задължения от физическите лица. Към днешна дата България е единствената държава в ЕС, в чиито законодателство не е дадена правна възможност физическо лице да обяви фалит или това на практика да стане чрез давността. Припомняме също така, че само страната ни все още не е хармонозирала законодателството си в съответствие със приетата през 2019 г. европейска директива уреждаща именно това. В противен случай съществува риск от поредна наказателна процедура срещу България.
Присъединяваме се към мнението, че предложеният давностен срок от 10 години е разумен и отразява практиката досега в европейските страни. Не приемаме за работещи предложенията за неговото увеличаване на 15 години. Според нас 10 годишен давностен срок е достатъчно дълъг период от време, в който всяка засегната страна да използва всички законови механизми, за да защити своя интерес, казва Пейо Майорски от АЗП.
Надяваме се този път процесът да бъде завършен с приемането на необходимите законодателни промени, които към момента касаят живота на над 600 000 български граждани. В момента тези хора са под непрекъснат тормоз на колекторски фирми и други лица извършващи дейности по събиране на дългове, което отново повдига и въпроса за нуждата от законодателни промени регламентиращи този бизнес.
Асоциацията за защита на потребителите ще следи отблизо процеса по приемане на законодателни промени за въвеждане на 10-годишна абсолютна погасителна давност - „С едно на ум!“, особено дебатите в парламентарните комисии и евентуланите промени на текстове между първо и второ четене.
Трябва да се има предвид, че това е втори опит на 44-то НС да прокара и приеме законопроект за въвеждане на 10-годишна абсолютна погасителна давност като средство за преодоляване на проблема с "вечния длъжник". Подобни предложения имаше и в 43-то НС, като такъв законопроект мина на първо четене, но след това беше „забравен“. Надяваме се този път законодателят да има волята и желанието да бъде гласуван законопроектът, който ще даде глътка въздух на стотици хиляди българи. В момента подобен закон е повече от належащ предвид финансово-икономическата криза и безработицата вследствие на пандемията от коронавирус, допълват от АЗП.