АФЕРАТА "ДЖЕМКОРП": Кой взе рушвет от € 100 млн. и от тях ли са плащани милионите на отцепниците от Слави?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Инвестиционният фонд "Джемкорп" се появи у нас този март с фанфари, но си тръгва мистериозно едва няколко месеца по-късно, след като навръх Илинден премиерът в оставка Кирил Петков обяви, че къса меморандума за сътрудничество. Всичко се разви мълниеносно, както се казва - "по терлице", най-вероятно за да бъде заметен под килима един жесток скандал с натрапчив мирис на корупция.
Ще се превърне ли афера "Джемкорп" в първия истински голям проблем на падналото правителство на ПП?
От фонда изскачат близки до руския президент олигарси, офшорки и пране на пари, търговия с оръжие, според доклад на ДАНС, а западни анализатори го смятат за троянския кон на Путин, чрез който Кремъл иска да заобиколи санкциите и да вложи милиарди с неясен произход в Европа.
Как обаче тази корпорация се озова внезапно в България? Кой ги доведе?
Слуховете за необяснимата поява на "Джемкорп" на енергийния пазар водят директно към управляващите. Още преди няколко месеца се споменават дори едни 100 милиона евро, дадени като авансов подарък за харвардците. Половината от тези пари били платени в брой, а другата - в биткойни, гласи пикантния слух. Те били предадени, за да стигнат до Киро, Асен и Лорер, и се съхранявали от един от най-верните им депутати, пише "Уикенд".
Разбира се, преди доказателства за това няма. В политическите среди обаче вървят слухове, че именно с тези милиони са вървели разплащанията с депутатите-отцепници от ИТН. Не е ясно, след като правителство развали меморандума, парите от рушвета ще бъдат върнати и дали това няма да доведе до нови, по-големи сътресение от прецаканите руснаци.
Как се случи всичко? У нас историята започва на 23 март. Тогава под благия поглед на Петков, министърът на енергетиката Александър Николов подписа меморандуми за сътрудничество с "Джемкорп" и за ядрената енергетика с "Ай Пи 3 Корпорейшън". Подпис за двете компании слага българинът Атанас Бостанджиев, който е изпълнителен директор на фонда. Документът регламентира сътрудничество за проекти за производството на чиста енергия. Инвестицията в помощ на зеления преход на страната ни възлиза на колосалната сума от 1 милиард долара.
"Джемкорп" твърдят, че нямат нищо общо с предстоящото изграждане на завод за батерии у нас, както упорито се говори. Там по линия на плана за възстановяване се очаква да дойдат 1.5 млрд. евро. Според източник на изданието, това е трябвало да бъде точно така - дружество от кръга "Джемкорп" е трябвало да бъде ключов акционер в завода, но след като за аферата се разчува, инвестицията е замразена.
Сред най-отявлените лобисти на фонда е вицепремиерът Асен Василев. Той се похвали, че компанията е препоръчана от американската администрация. Още на следващия ден обаче Вашингтон поля със студен душ твърденията на Василев.
Така лека-полека пъзелът взе да се подрежда и накрая изплува бившият свекър на Гришовата Лолита - милиардерът Алберт Авдолян, и хасковската връзка на Асен Василев, който, както и тенис звездата ни, е родом от града.
Бившият свекър на Лолита е в тесни връзки с главния изпълнителен директор на "Ростех" Сергей Чемезов, близък приятел и главен оръжеен търговец на Путин. "Ростех" е огромен държавен конгломерат в областта на отбраната, а техните танкове, бомби и ракети участват във войната срещу Украйна. А фирмата е в черния списък на САЩ и ЕС. Навремето Чермезов дори е делял общ апартамент с руския президент, докато и двамата са били офицери в КГБ в бившата ГДР. Авдолян е бил следен за пране на пари от американското финансово разузнаване, заедно с Бостанджиев покрай връзката на "ВТБ Кепитъл".
В същото време се разбра, че офшорки изскачат като руски матрьошки от майката "Джемкорп Холдингс Лимитет" - едните, регистрирани на Британските Вирджински острови, а други - на Кайманите.
Така, всъщност, с меморандума цялата ни енергетика - от малки модулни реактори за АЕЦ "Белене" и "Козлодуй", Зелената сделка, въглищните централи, пари от Плана за възстановяване и устойчивост до софийското парно, попадат в ръцете на офшорка с неясни капитали и спорни имена, а тя ще има достъп до цялата класифицирана информация в сектора.
Самият Авдолян твърди, че участието му в "Джемкорп" е приключило още през 2020 г. чрез мениджърско изкупуване. Очевидно е, че компанията не е дошла току-така в България. Според източници тя е близка до бизнес кръга на вицепремиера в оставка Асен Василев и Даниел Лорер, който лично гарантирал за нея.