ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министрите на външните работи на Г-7 призоваха Русия да разкрие програмата си за химически оръжия "Новичок". Първите дипломати на САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия, Великобритания и Япония определят програмата като заплаха срещу всички тях.
В съвместно изявление те посочват, че споделят извода на Лондон, че от една страна, е много вероятно Москва да е отговорна за отарянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал.
Скрипал и дъщеря му, а от друга страна — няма друго възможно обяснение. Според тях отказът на Москва да отговори на основателните въпроси на британското правителство само изваждат наяве нейната отговорност.
Според министрите Русия е възприела по един повтарящ се начин едно безотговорно и дестабилизиращо поведение, по-специално месейки се в демократичните системи на други страни. Организацията за забрана на химическите оръжия обяви миналия четвъртък, че лабораторните анализи потвърждават констатациите на Великобритания относно идентичността на токсичния химически агент, използван в Солсбъри за отравянето на Скрипал и дъщеря му Юлия, но без да установяват чия е отговорността.
Москва обвинява организацията, че е подправила резултатите.
Москва трябва да разпространи цялата си бивша, недекларирана на ОЗХО програма за Новичок в съответствие с международните си задължения, настояват страните от Г-7. Програмата Новичок е сбор от нервнопаралитични агенти, разработени от СССР през 70-те и 80-те години.
Според британските власти нервнопаралитичният агент, използван срещу Скрипал, идва от тази програма. Това използване на нервнотоксичен агент с военно качество — тип разработен в Русия — представлява първото офанзивно използване на нервнотоксичен агент в Европа от края на Втората световна война и поставя под сериозен въпрос не само на сигурността на Великобритания, но също и на нашата обща сигурност, отбелязва Г-7.
Това е заплаха срещу всички нас, допълват външните министри на седемте страни.
Всичко за отровите можете да научите от книгата „Енциклопедия на отровите“ на издателство „Милениум“.