БАБХ: Всички прасета, които се транспортират без ветеринарно-медицински документи, ще бъдат евтаназирани
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всички прасета, които се транспортират без ветеринарно-медицински документи, ще бъдат конфискувани и евтаназирани. Това каза директорът на Дирекция „Хуманно отношение към животните и контрол на фуражите“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Георги Чобанов в ефира на Дарик радио за африканската чума по свинете. По думите му клането на прасетата редуцира възможността за засилване на преноса на инфекцията на африканската чума по свинята. Той поясни, че ако животното бъде заклано и прибрано със зараза във фризера, то може да бъде източник на инфекция на други прасета. „Ние продължаваме да искаме животните да бъдат заклани, така че да не бъдат потенциален възприемчик на заразата“, заяви още д-р Чобанов. По думите му, ако месото е заразено, стопаните трябва да ограничат правенето на луканки и сланина, както и подаряването им.
Д-р Чобанов поясни, че има зони, където е забранено транспортирането на прасета. „Има зони, където е разрешено, но това трябва да става след издаване на ветеринарно-медицински документи за придвижване. Всички животни без такива документи се считат за незаконно придвижвани и рискови. Мерките ще бъдат доста сериозни. Тези прасета ще бъдат конфискувани и евтаназирани, а стопаните или превозвачите ще бъдат глобявани“, допълни още Чобанов.
Попитан каква е вероятността да се открие следващо огнище на чума по свинете, д-р Чобанов поясни, че тя е голяма.
По думите му от друга страна огнището в Тутраканци е първото на територията на страната. „При първите огнища все още има по-голям шанс за ограничаване на заболяването. Чакаме да преминат прегледите, да се вземат и изследват пробите. Това не е заболяване, което е донесено с дивите животни. Това е заболяване в район, който е доста отдалечен от границата, което означава, че е пренесено с хора. На практика не смятаме, че това е умишлено действие, а по-скоро недомислено. Хората не са знаели какво правят и не са подозирали, че има опасност да пренесат заболяването“, каза той. По думите му едно такова събитие не е обичайно в живота на един стопанин. „Появата на заразна болест е нещо, което е много стресово. То е стресово и за колегията, за обикновените хора, които са в съответното селище“, каза той и обърна внимание, че има постове в краищата на населеното място и засилено полицейско присъствие.
Д-р Чобанов допълни, че като цяло стопаните в Тутраканци са съдействали на властите. „С изключения на една стопанка, която каза, че не отглежда свине, а на следващия ден се оказа, че отглежда, а просто ги е укрила“, допълни още той.