ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дни след като Сани Жекова постигна историческото за България четвърто място в сноубордкроса на световното в Крайшберг, нейният баща и треньор Виктор Жеков разказа пред "Стандарт" подробности от шампионата и бъдещите планове на фамилията.
- Поздравления за историческия успех. Лесно ли беше?
- Благодаря! Никак, ама никак не е лесно за българин да стигне до голям финал на световно в дисциплината сноубордкрос! Това за мен е сбъдната мечта ...
- Как приеха в световния елит този ваш успех?
- Всички топ треньори, състезатели, както и рейсдиректора, ни поздравиха.
- Как се справиха домакините с подготовката на трасето ви, което бе на писта за ски?
- Архитектурата на целия състезателен полигон бе много добра. На писта с подобен профил и размери на стената на Витоша бе изградено трасе за сноубордкрос, слоупстайл, халфпайп, бигеър, ериълс, могълс! Снегът за всичко това е направен за пет дни с 40 оръдия!
- След петото място на олимпиадата в Сочи, сега се качвате една позиция нагоре и то на световно първенство. Кое е по-сладко?
- Трудно ми е да отговоря, и двете постижения са исторически и имат много висока стойност!
- Как се справихте в Крайшберг при положение, че сте само двама, а другите водещи нации са с големи екипи?
- С много добра организация 24 часа в денонощието – обемът от задачи е голям... С нас взехме доброволец, добре запознат със спецификата на спорта, благодарение на което имахме втора камера на трасето, информация по радиостанцията, още две ръце за носене на оборудване... Действахме като командоси.
- След олимпиадата в Сочи държавата обеща да помогне за изграждането на трасета за сноуборд. Има ли развитие в тази посока?
- Не съм забелязал. От доста години чувам обещания... Жалко, времето минава! Нито е много трудно, нито много скъпо! Вярвам, че това правителство ще направи стъпката във вярната посока.
- Ако и тази година не видите реална подкрепа ще продължите ли да се състезавате?
- Ние обичаме това, което правим, знаем доста, влагаме цялата си енергия и страст, но не е добре тази даденост да се експлоатира грубо. По новата програма за финансиране от министерството можем да получим максимум 30-45% от нужните ни средства. Останалата част очакваме от спонсорите на БФСки.
- Какво трябва да се направи, за да тръгнат и други деца по вашите стъпки?
- Те децата тръгват, просто защото им харесва този спорт, обожават кумирите си и искат да бъдат като тях. Въпросът е, че трябва в планините да се създадат паркове и полигони, където те да се развият. Това е нещото, което връстниците им по света имат, а нашите деца нямат.