БЕЗРЕДИЦИТЕ В ПАРИЖ: Закон за сигурността подпали Франция - медии скочиха на Макрон заради забраната за снимане на полицаи (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Закон за сигурността подпали Франция и предизвика тазвечершните безредици с палежи и разрушения, при които пострадаха и десетки полицаи, както ПИК съобщи по-рано. Десетки хиляди критици на предложения нов закон, който би ограничил споделянето на изображения на полицейски служители във Франция, се събраха от цялата страна в знак на протест. Причината е, че преди дни страната беше разтърсена от кадри, на които се вижда как служители бият чернокож. Новият закон би ограничил правото на медии и граждани да снимат подобни кадри.
Според АР около 133 000 души са излезли на улицата в цялата страна днес, включително 46 000 в Париж. Демонстрантите във френската столица носеха червени синдикални знамена, национален трицветен флаг и самоделни табели, които осъждаха полицейското насилие, искаха свобода на медиите или призоваваха за оставката на вътрешния министър Жералд Дарманин.
В Бордо, Лил, Страсбург, Монпелие, Нант и други френски градове също се проведоха протести.
Полицията изстреля сълзотворен газ в Париж, след като демонстрантите изстреляха фойерверки, поставиха барикади и хвърлиха камъни по пазителите на реда. "Тридесет и седем полицаи и жандармеристи бяха ранени по време на демонстрациите, според временните данни. Още веднъж осъждам неприемливото насилие срещу силите за сигурност", написа Дарманин в "Туитър".
Тълпата от демонстранти включва журналисти, студенти по журналистика, леви активисти и граждани с различни политически пристрастия, изразяващи недоволство от втвърдяващата се полицейска тактика срещу протестите през последните години, особено след протеста на френските Жълти жилетки срещу икономическите трудности през 2018 г.
Френският президент Еманюел Макрон в петък заяви, че изображенията на полицаи, биещи музикален продуцент на чернокожи в Париж, носят "срам" за страната, а топ политици и спортисти изразяват възмущение от инцидента .
Случаят, стартирал след насилствена евакуация на мигранти в централната част на Париж, шокира нацията и поощри противниците на спорния нов закон за сигурността на правителството.
Един от най-оспорваните елементи на предложения закон е член 24, който би инкриминирал публикуването на изображения на дежурни полицаи с намерение да навреди на тяхната „физическа или психологическа цялост“.
Той беше приет миналата седмица - макар и да очаква одобрение от Сената, като провокира старта на протестите и предизвиква осъждане от медийни организации в цяла Франция.
„Законопроектът по никакъв начин няма да застраши правата на журналистите или обикновените граждани да информират обществеността“, заяви Алис Туро, депутат от партията на Макрон и съавтор на клаузата пред френския всекидневник "Ле Фигаро" миналата седмица. Член 24 би „забранил всякакви призиви за насилие или репресии срещу полицаи в социалните медии - и само това“, каза Туро.
НПО и журналистически групи обаче призовават законът да бъде оттеглена, като твърдят, че тя противоречи на „основните обществени свободи на нашата република“.
"Този законопроект има за цел да подкопае свободата на печата, свободата да се информира и да бъде информиран, свободата на изразяване", каза един от организаторите на протеста тази вечер.
Медийните синдикати казват, че това може да даде зелена светлина на полицията, за да попречи на журналистите - и на потребителите на социални медии - да документират злоупотреби.
Те посочват случая с музикалния продуцент Мишел Цеклер, насилието срещу когото е записано от CCTV и по-късно публикувани онлайн, което предизвиква широко разпространена критика срещу действията на офицерите, вече няма да могат да се обнародват.
В друг случай журналисти на терен във френски лагер за мигранти станаха свидетели и регистрираха полицейска жестокост в понеделник, когато районът на Париж беше освободен.
Инцидентите засилиха натиска върху Дарманин и повдигнаха въпроси относно бъдещето на шефа на полицията в Париж Дидие Лалемент. В интервю за телевизия "Франс 2" в четвъртък Дарманин заяви, че служителите, замесени в побоя на Зеклер, "са замърсили униформата на Републиката".
Макрон е провел разговори с Дарманин, за да призове за строги наказания за замесените в побоя, каза правителствен източник.
Протести заради полицейската жестокост вече са се провеждали другаде в страната преди събота. Демонстрантите излязоха по улиците на Тулуза в петък вечерта, размахвайки плакати с лозунги като "полиция навсякъде, правосъдие никъде". В Нант полицията съобщи, че около 3500 са се събрали, докато организаторите казаха, че е имало 6 000-7 000.
ПРЕВОД И РЕДАКЦИЯ: ПИК