ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият главен прокурор Борис Велчев ще бъде привикан да свидетелства по дисциплинарното производство срещу Камен Ситнилски на 4 декември. В момента Велчев е конституционен съдия, но ще даде показания, твърди в. "Стандарт".
Камен Ситнилски бе свален от длъжност като член на Висшия съдебен съвет, след като 15 от кадровиците гласуваха "за" отстраняването му в края на октомври. Причината е дисциплинарното производство, което започна на 26 юли след информация за нареждане на определени постове в съдебната система. Скандалът се развихри след анонимен сигнал, който бе разпространен в медиите.
От него стана ясно, че Ситнилски е имал нерегламентирани разговори с хасковския окръжен прокурор Иван Ванчев, с апелативния прокурор на Бургас Емил Христов, с прокурора от пловдивската апелативна прокуратура (сега член на ВСС) Румен Боев, с председателя на свиленградския районен съд Христо Георчев, с председателката на окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова и други. Веднага от ВСС и прокуратурата започнаха проверка по случая и стана ясно, че цитираните разговори са от законно приложени СРС-та, които неясно как са изтекли в медиите.
От тях става ясно, че Ситнилски е редил постове в съдебната система срещу това прокурорската квота да го издигне за член на кадровия орган на Темида. Етичната комисия на съвета започна да изслушва замесените в аферата. Членовете на ВСС Галя Георгиева и Ясен Тодоров, които по своя инициатива са потърсили и получили допуск до класифицирана информация и дори са прочели и "други оперативни дела", имащи отношение към казуса.
Стигна се до образуването на дисциплинарни производства срещу Ситнилски и колегите му прокурори Иван Ванчев и Емил Христов. Основната теза в тях е, че цитираните в медиите разговори "създават основателно възприятие у членовете на обществото за неуместност, непочтеност, неправилност на поведението на магистрата, което накърнява неговата независимост, благоприличие и почтеност". И още:
"Възприятията на хората са реалност, поради което създаденото основателно впечатление за неподходящо и недостойно поведение на магистрата има същото значение, както и действително осъщественото поведение". С действията си Ситнилски е създал съмнения, че е бил манипулиран изборът на членове на ВСС от прокурорската квота. Като свидетели вече са разпитани участвалите в записаните телефонни разговори прокурори Ванчев и Христов и членът на ВСС от прокурорската квота Румен Боев.
В същото време обаче, в опитите си да се измъкне пък Ситнилски стигна дотам, че внесе сигнал срещу Галя Георгиева и Ясен Тодоров в прокуратурата. Бившият зам.-главен прокурор ги обвини, че неправомерно са разказвали секретна информация от СРС-та на останалите членове на ВСС, които после са решили да започнат дисциплинарното преследване.
Оказа се, че Георгиева и Тодоров не са действали незаконно, а са си извадили допуск до класифицирана информация, за да четат секретни материали от СРС-та по оперативни дела във връзка с дисциплинарката. Очаква се до края на годината дисциплинарното производство да приключи. Ако се съберат данни за образуване на наказателно производство срещу Ситнилски, той може да бъде подведен под отговорност и изправен пред съда.


