Бизнесмени около Борисов му мътят главата как трябва да затвори "Мариците". И да ги смени с "гьола" Белене. Защо това е вредно, как можем да спасим енергетиката и да задържим цената на тока (ГРАФИКИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Какво е общото между тока и водата в България?
И двете са сред последните бастиони на комунизма. Комунизъм, който този път уж трябваше най-накрая да проработи, но отново е на път да фалира.
Или както е казал някога Виктор Черномирдин – "Хотели как лучше, а получилось как всегда".
И докато при водата има пълен консенсус сред политици, бизнес и граждани, че комунизмът трябва да продължи до пълния му триумф (разбирайте, фалит), в енергетиката бентът започва да се пропуква.
Вчера всички организации на работодателите излязоха с позиция, че шефовете на БЕХ, енергийната борса и държавната Марица Изток 2 трябва да си подадат оставката заради гигантските цени на електроенергията за бизнеса.
Ден по-рано работодателите се обявиха и против поредното спасяване на държавната топло централа с между 800 млн. лв. (преобразуване на дълг в капитал) и 1.6 млрд. лв. (ако се добави и нова парична инжекция). Според тях това било социалистическо решение, което няма да произведе реален резултат.
Господа работодатели, всичко това е така и сте прави. Но нека ви напомним, че поне две години самите вие обяснявахте как държавната Марица Изток 2 е еталон за добро управление и производство на евтина електроенергия и единственият проблем са договорите на американските централи Марица Изток 1 и 3. И загубихте поне 2 години, както на себе си и заводите си, така и ангажирайки министрите от властта в безсмислени совалки до Брюксел и обратно в ялови опити да затворите двете американски централи, защото...продавали непазарно скъп ток.
А истината е, че стойността на електроенергията от държавната Марица Изток 2 и американската Марица Изток 3 е една и съща – около 160 лв на мегават. И то без заложена печалба за държавната централа. Просто разходите за въглеродни емисии на държавната ги плаща Българският енергиен холдинг скрито, докато същите са включени официално и открито в договора на американците. Аналогична е и цената на Марица Изток 1, ако изключим надбавката за ускорено връщане на кредитите по финансиране на гигантската модерна инвестиция „на зелено“ (буквално, парцелът е бил ливада).
И вместо тези факти да бъдат изговорени открито, като се насочи общественото и политическото внимание към бъдещето на маришкия басейн като цяло след „Зелената сделка“ през 2025 г., то работодателите дотолкова предъвкваха лъжите за американските централи, че накрая на тях повярваха както самите те, така и куп политици и анализатори в страната ни.
А какво ще се случи през 2025 г.?
Много просто, скритото плащане на въглеродни емисии от Българския енергиен холдинг за държавната Марица Изток 2 ще бъде забранено. Което означава пълен фалит на държавната централа и преустановяване на работата на Марица Изток 1 и 3 - на тях ще им е по-изгодно да спрат да работят, отколкото да продават ток на загуба.
Но със или без 5 години отгоре, какво от това? Ясно е, че Брюксел ще бастиса въгледобива в цяла Европа. И той трябва да бъде заместен с нещо, но към момента в България почти никой не се опитва да измисли с какво.
Няколко бизнесмена около Бойко Борисов със сигурност мътят главата на премиера как може целият въглищен сектор да бъде затворен и вакуумът да се запълни от „гьола“ Белене, както го наричат определени политици.
Бойко Борисов не е енергетик, но е чудно няма ли поне един кадърен съветник по енергетика или икономика около него да му обясни що за абсурд е това.
Тази графика илюстрира товарът на електро енергийната система на България през слънчевата втора неделя на февруари. Червената линия показва какво би било приблизително производството на системата ни при изключване на въглищния сектор и заместването му с АЕЦ Белене.
Да забелязвате някакви отклонения между червената и черната линия?
Няма ли кой да обясни на Борисов, че ядрените централи произвеждат константна мощност, която не може да бъде намалявана или увеличавана в зависимост от какво, кога, колко и дори къде имат нужда българските потребители?
Там, където червената линия надхвърля черната, България ще трябва да изнася разликата – но никой не знае за къде, тъй като всичките ни съседи имат излишък на ток вече (между другото същият въпрос си задават и потенциалните инвеститори в Белене, но това е друга тема).
Там, където червената линия е под червената, разликата трябва да бъде запълнена от нещо – вероятно внос, тъй като нито ядрена централа, нито слънчеви или вятърни могат да повишат производството си по поискване.
И всички тези разсъждения идват без да засягаме смехотворната хипотеза, при която България не може за 10 години да направи газов интерконектор с Гърция и да осигури нормално водоподаване в Перник и Добрич, но ще превърне един „гьол“ в ядрена електроцентрала за 4 години.
Та да си дойдем на думата – България няма да има въглищна енергетика в близко бъдеще, но нито ВЕИ, нито АЕЦ могат запълнят дупката. В отварящата се яма от около 40% от производството ни на ток трябва да бъдат вместени нови мощности, които могат да бъдат включвани и изключвани относително бързо – или съответно просто да внасяме ток от Турция и Румъния. Макар и теоретично възможна опция, вносът със сигурност ще се приеме като пореден политически провал от избирателите и това няма да се хареса нито на Борисов, нито на който и да било премиер след 5 години.
Всъщност опцията е само една и тя трябваше да бъде обсъдена като ключово решение с американците, че даже и при самия Тръмп – трите централи от комплекса Марица Изток да бъдат преобразувани в модерни газови електроцентрали, защото:
1. Това ще осигури огромен ръст на газовото потребление на България, с което ще успеем реално да защитим смисъла от изграждането на Балкански поток пред американците. В противен случай те ще продължат да го разглеждат като руски транзитен проект през наша територия и вероятността да го спрат чрез мощни финансови санкции върху строителите е огромна.
2. Ще се осигури поне още 20 години преходен период на българската енергетика към изцяло въглеродонеутрални енергийни източници. Газовите централи са значително по-чисти от въглищните и следователно по-ниските им разходи за въглеродни емисии правят икономическото им съществуване възможно дори в рамките на Зелената сделка.
3. Няма да натовари цената на електроенергията за българите. Както се вижда на долната графика, изграждането на газова централа с изплащане 20 години изисква продажна цена на електроенергията, близка до цените на държавната Марица Изток 2 и американската Марица Изток 3.
4. Ще диверсифицира по естествен начин източниците на газ, тъй като двете американски централи най-вероятно ще купуват от американски доставчици на втечнен газ на гръцкия терминал. Това ще облекчи презокеанските обвинения към българското правителство за зависимост от руски доставки.
5. Ще осигури гигантски приток на чуждестранни инвестиции (между 2 и 3 млрд. евро) и още по-важно – технологии и ноу-хау в изграждане на най-модерните газови мощности. Лидери в този сектор са също американци, което уплътнява стратегическото ни партньорство с тях допълнително и по взаимноизгоден начин.