ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над 10 милиона американци не могат да различат червено от зелено или синьо от жълто. За това състояние, наречено цветна слепота, не съществува лечение, пише NPR News. Двама учени и една биотехнологична компания се надяват да променят това.
Avalanche Biotechnologies и Вашингтонският университет в Сиатъл обединяват сили, за да разработят първата терапия за цветна слепота. Споразумението ще събере на едно място техника за генна терапия, създадена от Avalanche и експертизата на изследователите от Вашингтонския университет. “Целта ни е да лекуваме цветна слепота при клинични опити в следващите една до две години”, казва Томас Чалбърг, основател и изпълнителен директор на Avalanche.
Надеждата за успех се основава на научен пробив, постигнат преди шест години, когато двама изследователи от Вашингтонския университет успяват да излекуват често срещана форма на цветна слепота при вид маймуни с помощта на генна терапия. “Това отвори възможност да създадем терапия и за хора”, казва Джей Нийц, който ръководи Лабораторията по цветно зрение в университета заедно със съпругата си Маурийн Нийц, информира "Фокус".
Двамата учени са били наясно, че пренасянето на успеха от маймуните при хората ще бъде предизвикателство. Обикновено цветната слепота се дължи на генетично нарушение. Около 8 процента от мъжете наследяват мутация на Х-хромозома, на която се дължи затруднението при различаване на червено и зелено. Състоянието засяга едва 0.5 процента от жените, които имат два Х-хромозома.
Лечението на това състояние включва присаждане на нови гени в клетките в ретината, които реагират на цветовете. Методът е използван при лечението на маймуните, но прилагането му изисква оперативна намеса, която е рискована. Междувременно екип от Калифорнийския университет в Бъркли открива начин да присажда гени чрез обикновена инжекция. Компанията Avalanche работи върху усъвършенстването на техниката на учените от Бъркли, казва Чалбърг. Той среща Джей и Маурийн Нийц на научна конференция през 2012 година и разбира, че биха могли да работят заедно.
Изследователите се надяват да започнат експериментално да лекуват пациенти в следващите няколко години. По думите на Чалбърг човешкото око е място, където генна терапия може да се прилага безопасно и сравнително лесно. “Обичаме да казваме, че каквото се случва в окото остава в окото, защото е нещо като малко затворено пространство”, обяснява Чалбърг.
Терапия за цветна слепота би помогнала на милиони хора. “Хората с такова нарушение на зрението има много ограничено възприятие”, казва той. “Те могат да видят само един процент от цветовете, които вижда нормален човек. В много отношения това е по-близо до слепота, отколкото до нормално зрение”.