ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Певецът ще празнува рождения си ден в Москва
Седмица преди 71-ия му рожден ден – 4 септември, откривам Бисер Киров кръстосващ между родопските села Калугерово и Чокманово. „Свързан съм с този край, това са местата, които са част от моето минало, от предците ми. Рождения си ден обаче ще посрещна в Москва”, обяснява певецът. Заслужил артист е на Руската федерация, в Берлин го смятат за немец, а в Куба е най-известният българин редом с Йорданка Христова.
За родната поп музика го открива композиторът Морис Аладжем. На 8 декември 1966 г. Бисер взема гаджето си Митка и с приятели отиват в зала „България” да се веселят. Обявяват „Микрофонът е ваш”, Бисер, който пише музика още от казармата с приятеля си Гошо Минчев, хваща китарата и изпява две парчета на английски и на български. Компанията му започва да вика „Бисо, Бисо”, а залата подхваща „бис”.
Сред публиката е и Аладжем. На другия ден композиторът звъни на Бисер и му урежда прослушване при шефа на оркестър „Балкантон” Димитър Ганев. Така започва кариерата му.
На 14 септември Бисер и Митка ще отпразнуват 48 години семеен живот, а равносметката - 15 големи плочи в България, Куба, ГДР, Полша, СССР, сингли в Испания и САЩ, 9 диска с общ тираж над 7 милиона екземпляра, над 700 записани песни на 5 езика... Най-голямото щастие обаче са децата им Бисер и Венциноса и техните мъничета Малена, Елиса, Фрида и Максимилиян Александър Бисер Феликс. „Последният да затвори вратата”, шегува се дядото, но е доволен, че в дългото име на малкия е включено и неговото. „Говоря испански, английски, немски, полски, румънски, руски и още няколко езика”, казва певецът, който с право може да се нарече гражданин на света. Но с внуците, които са „плод” на българо-немската дружба, говори само на български и често ги събира в онова красиво родово имение в Чокманово – да знаят корените си.
Един от най-колоритните моменти в живота на Бисер Киров е емблематичната му среща със световноизвестния американски певец и киноактьор Дийн Рийд и каубойската шапка, която и до днес е запазена марка на българина. „Той ми подари една шапка, която за нещастие беше с мен в деня, в който аз разбрах, че той си е отишъл от този свят”, спомня си с тъга Киров. Два дни след смъртта на Рийд Бисер Киров има концерт в Германия. Излязъл на сцената с шапка, обявявайки от кого е, а публиката започнала да плаче и да вика.
Любопитен и малко известен факт е, че първата шапка, която Дийн Рийд подарява на Бисер Киров, българинът след време дава на Алла Пугачова, когато направила Музея на рока в Москва. Емблематичното сомбреро също така на няколко пъти е спасявало живота на певеца.
Израснал в дома на пастор от Църквата на адвентистите от седмия ден Бисер Киров вярва в съществуването на Бог и в това, че всеки идва на този свят със своя мисия. А неговата е да пее. С това си обяснява и оцеляването му след жестоката катастрофа на 12 януари 1981 г. На 17 януари същата година БТА го обявява за починал, но Онзи – горе, бил на друго мнение. „7 дни бях в кома, други 56 в реанимацията в „Пирогов”. Имах мозъчни фрактури, бях отворен целият. Явно Господ е имал милост към мен, а и лекарите направиха много”, връща лентата назад певецът. Уточнява, че не е виждал светлината, за която други, преживели кома, разказват, но по повод обърканите времена, в които живеем, много би искал да види светлина в тунела на днешна България. Уважава правото на хората да протестират, себе си обаче не вижда между тях.