ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новите проучвания показват неблагопроятни демографски тенденции, които протичат в нашата страна и се задълбочават. Те оказват голям натиск върху публичните системи – пенсионна и здравна. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в ефира на бТВ.
Той цитира изследване за 2015 г., което е показало, че 150 милиарда лева са пенсионните права като дълг. „Това е 150% от брутния вътрешен дълг. Ако бъдещите работещи са по-малко все повече, ще се налага бюджетът да подпомага системата.
В дългосрочен аспект по прогноза на ДОО нещата ще бъдат в допустими рамки до 2024, след 2037 година, обаче нещата ще се влошат и трябва да търсим някакви нови мерки. Сега в средносрочен план системата е стабилна“, увери Петков. Социалният министър призна, че отпуснатите 40 лева за великденски добавки на пенсионерите не са достатъчни.
„Със сигурност тези средства не са достатъчни, но изплащането им е част от последователните мерки на правителството за намаляване на бедността на пенсионерите. 1 227 000 ще получат великденски добавки, с доход до 321 лева това е линията на бедност за 2017 година. Това е форма на подпомагане на пенсионери с доходи на линията на бедност. 50 милиона лева не е малка сума, това е непланиран разход в бюджета“, допълни той. Бисер Петков каза още, че се предвижда да има промяна в Кодекса за социално осигуряване след 2019 г.
„Промяна в пенсионната формула, свързана с отпадане на 3-годишния период, който се взема по избор на лицата за 15 г. трудов стаж. Основен фактор при изчислението ще бъде доходът след 1997 година, който ще участват в т.нар. индивидуален коефицент на пенсионерите. Това ще облекчи лицата, тъй като няма да се налага да представят документи за доходи преди това. Това ще намали и срока за изчисление. С промяната на пенсионната формула ще се въведе естествен регулатор и падане на тавана на пенсията“.