Близките на Елизабет се обаждали 14 пъти на 112! От "Спешна помощ" признаха: Ако бяхме пристигнали навреме, можеше да бъде спасена!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Огромният проблем с бавната "Спешна помощ" в София и недостатъчното медици, които да работят в линейките, доведе до тотално противоречие в информацията, която дават от службата за драматичния инцидент, при който загина столичната фотографка Елизабет Димитрова. В крайна сметка от "Спешна помощ" признаха, че линейката действително е закъсняла и че ако това не се беше случило, фотографката е можело да бъде спасена.
Вчера д-р Ангел Ангелов, началник отдел „Медицински дейности" в софийския Център за спешна медицинска помощ, категорично заяви пред Дарик радио: "За 18 минути е пристигнала линейката в столичния квартал „Надежда", където тази нощ 40-годишната жена издъхна по време на абитуриентско изпращане. Спешният екип е дошъл от адрес в квартал „Факултета", но е успял да се вмести в нормата от 20 минути след получаването на сигнала, което значи, че не е закъснял". Той не даде подробности за това дали в линейката е имало дефибрилатор. Според близките на фотографката колата не е била оборудвана с животоспасяващия уред.
Днес в ефира на Нова тв обаче той даде съвсем друго обяснение: „Линейката, отишла на мястото, не е била оборудвана, тъй като това е резервна линейка. Основната напълно оборудваната линейка е била в сервиз, а д-р Чакърова (дежурната лекарка) не е дооборудвала с дефибрилатор, който ние имаме на разположение в аптеката”. По думите му спешната кола се е забавила около 30 минути, тъй като по онова време не е имало свободен екип, който да поеме случая. А когато тя отишла на мястото, дефибрилаторът вече е нямало как да помогне, тъй като електрокардиограмата показвала права линия.
„Ако линейката е била пристигнала навреме, е имало възможност да се направи интубация или директен сърдечен масаж”, поясни д-р Ангелов.
По европейски стандарт за 2-милионен град като София е необходимо да има 60 линейки, а по български – 38. Само че "Спешна помощ" разполага едва с 11 линейки.
„Проверката ще изясни, че има недостиг на кадри. В момента има 94 незаети лекарски места”, твърди д-р Ангелов.
Според него трябва и резервните линейки да бъдет оборудвани – трябва да имат дефибрилатор, електрокардиограф, устройство за подаване на кислород, хирургичната и терапевтичната чанта на лекаря.
В злополучната нощ Елизабет Димитрова е снимала абитуриентски бал в заведение. Тръгва си от там към 20:25 часа. Качва се в колата и й става лошо.
„Каза: „Нещо не ми е добре, май ще повръщам”. Излезна от колата и се свлече на земята. Излетях, издърпах я, защото малко се беше мушнала под колата. Повиках помощ, дойдоха с вода веднага от заведението, минувачи. Почнаха веднага да й оказват първа помощ, веднага някой се обади на Бърза помощ”, обяснява Младелин Димитров, семеен приятел.
Свидетелят разказва, че линейката е повикана между 20:30 и 20:35 часа.
Когато се обаждат на Спешна помощ, се обаждат и на съпруга на Елизабет. По това време той е бил на 60 км от София, пристига обаче няколко минути след като линейката си тръгва. Екипът на Спешна помощ вика полиция и си тръгва от мястото. Съпругът на Елизабет обаче припада и линейката е повикана отново.
Според Bnews.bg до спешния телефон 112 е имало 14 обаждания за Елизабет. Първото е постъпило в 20,30 ч. и веднага е било предадено на "Спешна помощ". Две минути по-късно - в 20,32 часа, е постъпил писмен отговор, че сигналът е получен от медиците. Друга близка на фотографката също се е обадила в 20,30 ч., след което последвали още 10 обаждания, обясниха още от МВР. Следващото повикване е било в 21,12 часа и последното е било в 21,34 ч.
От Центъра за Спешна медицинска помощ в София уточниха, че линейката е пристигнала на място в 20,58 минути.


