ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бюлетините за евровота ще бъдат отпечатани от БНБ, която при необходимост може да ползва други специализирани печатници. Това гласи решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) относно изработването на изборните книжа.
Съгласно новия Изборен кодекс бюлетините могат да се изработват само в печатници с лиценз за печатане на ценни книжа. Такива са БНБ, печатницата "Демакс", свързана с депутата Петър Кънев от БСП, и "Дунев прес" в Русе, свързана с бившата депутатка от БСП Силвия Алексиева.
Това означава, че БНБ най-вероятно ще наеме двете частни печатници за подизпълнители, коментира Offnews.bg.
Ограниченията за отпечатването на бюлетини бяха въведени заради скандала с печатницата в Костинброд на предсрочните парламентарни избори, в които бяха открити хиляди бюлетини в повече.
През февруари директорът на печатницата на БНБ Георги Симеонов обяви, че едва ли ще могат сами да се справят в кратки срокове с отпечатването на всички бюлетини.
Двете частни печатници, свързани с БСП, изработваха бюлетините години наред, като наемаха за подизпълнител БНБ.
Министерският съвет вече реши, че за отпечатването на бюлетини ще бъдат заделени 1 250 000 лева от общия бюджет за изборите, който е около 24 млн. лв.
Според Мая Манолова от левицата БНБ ще може и сама да се справи с бюлетините за предстоящите избори. Тя се надява, че до следващия вот и други печатници ще се сдобият с лиценз за изработване на ценни книжа и ще има по-голяма конкуренция.


